View Single Post
Eski 05-06-2007, 21:54   #30
Mine Pakkaner
agaclar.net
 
Mine Pakkaner's Avatar
 
Giriş Tarihi: 06-01-2006
Şehir: İzmir
Mesajlar: 10,707
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berkakgun Mesajı Göster
merhaba bu forumu okuyunca Mine Hn.'ın noname3343'e önerisi sanki benim problemimede çözümmüş gibi geldi.

yaklaşık 80 m2 neredeyse tamamı gölge bir bahçemiz var. evin konumu ve ağaclar nedeniyle bahçe yer yer çok az güneş alıyor ve oldukca fazla yaprak vs. dokulmesı oluyor.

bahçede 2 ay önce ekilmiş hazır çim ( rulo çim ) var. bahcemiz sanki hiç kurumuyor gibi , çünkü çimlerin altındaki toprağı ellediğimde nemli oluyor, bu nedenle sulama sıklığını azalttım , çünkü toprağın nemli olması dışında yer yer düzensiz olarak bazı yerlerde 3-4 tane beraber olmak mantarlar oluşmaya başladı , fakat bu seferde çimlerde bazı bölgelerde ufak bölgeler halinde sararmalar başladı.bu iki olay arasında çimlerin yüksekliğini kısalttım , yaklaşık 3 cm olarak , suzuzluktan olduğunu düşündüğüm sararmalardandolayı tekrar sulama sıklığını arttırdım, bir öneri üzerine akşam yaptığım sulamayı sabah erken saatlerde yapmaya başladım. fakat yine mantarlar var.

acaba nerede yanlis yapıyorum.?

ayrıca bu cıkan mantarları acaba temizlemek gerekli mi ? yoksa kendi hallerine mi bırakmalı ?

yaprak toplama makinasinin cimlere zararı olsabilir mi ? cünkü düsen yaprak vs. yüzünden yaklaşık 1 haftada bir yaprak toplama makinasi ile temizlik yapıyorum

Mine Hn.'ın bahsettiği "Huwasan Tr 50 isimli dezenfektanı" acaba bende kullanmalımıyım ? bu ilacı nereden temin edebiliriz?
Rulo çimler güneş görmeyen alanlarda çok iyi sonuç vermemekte. Hem güneş yok, hem yapraklar dökülüyorsa toprak nemini kaybetmez, bu durumda mantarların çıkması da normal olur. Yaprakları sürekli toplamaya devam edin. Haftada bir az. Sulamayı seyrekleştirin. Huwasan bulamazsanız PERAS kullanın. Zirai ilaç ve malzeme bayinize sorun. İzmir'de Doğa LTD.'ten tedarik edebilirsiniz. Tel: 0.232. 446 43 92

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön