View Single Post
Eski 11-04-2013, 17:15   #7
mmanager
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
İyi günler Sayın Ezo atlas çiçekleri nemli ortamı severler aynı zamanda da aşırı su içinde olmak da istemezler.Seralarda yetişen çiçekler alınıp ev ortamına gelince bocalama devresi yaşarlar bazıları ise ölür.Burada olanı ve benim de bazı çiçeklerimde olduğu için söyleyeyim kaktüsler güneş gördüğü anda sulanırsa ve yaprakları da ıslanırsa su mercek etkisi yaparak çiçeğin ıslak olan yerinde kavrulmalara yol açıyor.Benim de balık kılçığı atlasımda benzer lekeler var.Çok sevdiğim echina cinsi kaktüsüm aldığımda marketteyken çok güzeldi sonra bir de baktım leke leke dışında kurumalar ve sararmalar görünüyor bazı atlaslarımın da alt kısmında aynı şeyler var ...Anladım ki atlaslar sevdiği için sabahları fısfısla sulamak yok akşamları bol bol sulayın fısfıslayın.Bakın bir de şöyle bir şey yapabilirsiniz çiçeğin alt tabağını oldukça büyük ayarlayın içini ponza taşıyla doldurun üstüne atlasınızı koyun suladığınız zaman fazla sulayın ,taşları ıslatacak kadar su dökün o su buharlaşarak gerekli nemi sağlayacaktır.Size tavsiyem yaz geliyor zaten çok az güneş alabileceği yere koyun fakat aydınlık havadar bir yer olsun yeter. Gölgeleme filesiyle gölgeleme yapmanız da bir çözüm yolu olabilir ayrıca bir iki tane de olsa yedekleme yapın.Şimdi yarı gölge bir yere koyun zaten fazla ışık alamayınca kendiliğinden havai kökler verecektir.Havai kökler üstünde kalacak şekilde kesin ve bu şekilde dikin yeni bir çelik elde etmiş olursunuz.Bu cinsinde bir kaç tane çeşidi var beyaz açanı ortası sarı kenarı beyaz açanı, kırmızı beyaz olanı acaba sizinki hangisi umarım çiçeklerini gördüğünüz zamanlar da olur .Saygılar başarılar

mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön