View Single Post
Eski 09-04-2013, 22:13   #1
sagol
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sagol / Erguvan-cercis occidentalis (Havai Köklendirme)

Bu Çalışma deneme amaçlıdır, arada dal varsa ana dalda ardarda 2 havai köklendirme mümkün mü diye denenmektedir.
Bu deneme 2 yıl 2 ay sonra olumlu sonuçlanmıştır..

Erguvanı da seviyorum(sevmediğin ağaç yok mu diye sormayın lütfen!!!).
Köklendirdiğim ince erguvanları biri hariç hediye ettim.
Bahçede 2 çeşit erguvanım var.
1- Çalı tipi (önce yapraklanıp sonra çiçekleniyor, dal yapısı bonsaiye daha uygun ama yaprakları azaltılarak çiçeklerin görünümünü artırmak daha iyi oluyor)
2- Normal tip (önce çiçeklenip sonra yapraklanıyor, çiçek görüntüsü muhteşem ama dal yapısı çirkin)

Çalı tipi erguvan sert bir ağaç o nedenle 6 cm çaplı ağaçda köklenme süresi 1 yılı geçebilir.
Bu erguvanı budamaya geçen yıl başlamıştım.
Bu denemede çalı tipi erguvandan havai köklendirme planlıyorum. Aynı ana dal üzerinde ardarda 2 havai köklendirme başlattım. Normalde arada dal yoksa 2. havai köklendirme başarılı olmuyor. Bu örnekte arada dallar olduğu için havai köklendirme yapılabilir diye düşünüyorum ama yanılıyor da olabilirim. Uzun süredir zihnimi meşgul eden bu denemeyi de başlatmaya karar verdim.
Bu deneyde 2. bir sorun var üstteki havai köklendirmede bir tarafta sadece 4 cmlik bir mesafe var.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg _DSC0025 erguvan.jpg (64.3 KB, 253 views)
Dosya Türü: jpg _DSC0030 erguvan.jpg (63.5 KB, 254 views)

Düzenleyen sagol : 16-06-2015 saat 23:10 Neden: İlk satıra Deneme amaçlı olduğu notu eklendi, sonra deneme sonuçlandı notu eklendi
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön