View Single Post
Eski 04-04-2013, 16:49   #20
Charlaux
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Adım Adım Cocos Nucifera - Tam Bakım Rehberi

1) Praktiker'den gelismiş bir cocos nucifera ya da ebay'den fertile seed ya da seedling alınır (Arama motorunda kolaylık olması acısından ingilizcelerini yazdım )

2) IKEA'nın kocaman seramik saksılarından temin ediyoruz (45 TL- 50 TL arasında fiyatları degismekte,depo bölümünde de bulunabiliyor ) Saksının içine koyacağımız malzemeler bir sorun yaratmayacagı için saksıyı deldirmenize gerek yok,ama yaptırabilirseniz yaptırmanızı tavsiye ederim.

3) Toprak karısımı;dere kumu,leonardit(koklerın altında olacak sekilde ),cocopeat ve normal toprak olması önemli.Dere kumu %50,leonardit %15,normal toprak %20,cocopeat %5 gibi bir oran tutturursanız bitkiyi memnun edersiniz.,

4)Akvaryumdan termometreli ısıtıcı,ziraatçilerden de basınçlı su kabı temin ediniz.İz element,sıvı gübre ve vitaminleri ziraatçinizden temin edebilirsiniz.Evinizde kalan kalsiyum sandoz'u cesitli zamanlarda kullanabilirsiniz ( 1,5 lt'ye 1 tablet ) Mine hanım'ın önerdigi oksijenli su karışımı bitkinin hastalıklara yakalanmaması açısından önemli.

5)Evinizde koyacagınız yerin iki ayrı taraftan günes ısıgı alması önemli.Bunun içinde balkon kapısı yanı ideal olabilir (hem balkon kapısından hem de camdan ısık gelir) Isılar yukselince 28-29 C ve gece de 15 C'nin cok altına dusmedıgı zamanlarda cocos'ı dısarı alabilirsiniz.Kısacası Mayıs ayı dısarıya cıkarmak için ideal.Benim kucugu sabahları dısarıya cıkartıyorum bazen (mesela 29 derece olan Pazartesi ) Burada da sırrım bitkiyi geri alma vaktinde.Evde iceri ve dısarı sıcaklıgı gösteren termometre gunun bir saati elbet esitleniyor,işte bu eşitlendiği zamanda içeriye alıyorum.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön