View Single Post
Eski 03-04-2013, 18:05   #1
sigortacihasim
Ağaçsever

sigortacihasim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2007
Evde testi kebabı

Merak ettim..Evde testi kebabı yapabilirmiyim diye.
Önce Antalya da ki meşhur Murat Çömlek e gittim.Oradan ısıya dayanıklı porsiyonluk 4 testi aldım.
Sonra sıra geldi malzemeye.
1 Kg kuzu but kuşbaşı
2 büyük baş sarımsak
4 orta boy soğan
3 domates
500 gr kuyruk yağı
1 tatlı kaşığı tuz
1/2 tatlı kaşığı karabiber
1 çay bardağızeytinyağı.
Bir avuç dolusu kekik.

Testilerin Hazırlanışı;
Porsiyonluk testilerin içine yarım fincan sıvı yağ koyup ocakta iyice ısıtıyorum.Yağın dumanı çıkınca okaktan altığım testinin içinin her yerini yağ ile yağlayıp bir kenara bırakıyorum.Amaç testinin yağı gözneklerine emmesi ve böylece pişirmede yemeğin suyunu içine çekmemesi.Testi soğuyunca içinde ki ayğdan kalanı döküyorum.Bu işlem bir kere yapılıyor.
Gelelim malzemenin;
Derince bir kabın içine,Soğanlar çok küçük küp şeklinde doğranıyor.Domateslerin kabuğu soyuluyor ve küçük küp halinde soğana ilave ediliyor.2 baş sarımsak ayıklanıyor.bıçakla doğranıp inceltiliyor.Buda malzemeye ekleniyor.Üstüne kuyruk yağının 400 gram kadarı çok küçük doğranarak ve küçük doğranmış kuşbaşı etlerde ilave ediliyor.Sonra tuz-karabiber,kekik ve zeytinyağı da eklenerek tasın içinde malzeme iyice karıştırılıyor.

Tasın ağzı streç ile kapıtılarak,buzdolabında bir gün bekletiliyor.

Ertesi gün malzeme kaşıkla tek tek testilere dolduruluyor

Doldurulan testilerin üstüne birer defne yaprağı ve geri kalan 100 gr kuyruk yağı doğranarak parçalar halinde koyuluyor

Sonra sıra testileri kapatmaya geliyor,daha önceden bir bardak unla hazırladığım hamur dan bezeler ayırıp bunları elimde yuvarlayarak açıyorum.

Sıra geldi testilerin ağzını kapatmaya.Artık hazırlanan Hamurla testilerin ağzı sıkıca kapatılıyor

Düzenleyen sigortacihasim : 03-04-2013 saat 20:11
sigortacihasim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön