View Single Post
Eski 03-04-2013, 00:12   #1
neslihan0602
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-05-2012
neslihan0602 / Bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir :Ankara-gölbaşı

Bahçenin büyüklüğü :750m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları :En az 8 saat güneşli,arka bahçe doğu yönünde ve 3-4 saat kadar güneş alıyor.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri:7a

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb):Konut ve bahçe

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı?:Ben bu eve taşındığımda arka bahçede yetişmiş meyve ağaçları vardı,çimi berbat durumdaydı..

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? :2

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı?::Evet tasarım yaptım,mesleğim bu zaten

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz : Önce şu tanıtım işini bitirebilirsem plan resim vs ekleyeceğim ..

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel):kendi yapamadığım işler için bahçevandan yardım alıyorum,ama herşeyi kendim yapmaya çalışıyorum.

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir?:sebzelik, ve geçen yıl yaptığımız süs havuzu var..

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : Evet var ;çok formal simetrik bir bahçe istemiyorum, daha çok kendiliğinden oluşmuş bir bahçe gibi görünmesini istiyorum.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler):2 tane ceviz
2 kayısı(ığdır şalağı ve malatya )
2tane japon elması
3farklı armut
1 vişne
1aynalı erik
1bodur napolyon kirazı
1 şeftai
1ıhlamur
4 çam
1 hanımeli
2 leylak
1filbahri
1sarı çanak
2 pieris
1 katırtırnağı
2clematis
2üzüm
3çeşit sarmaşık gül
2taflan
2gümüşi denizci bitkisi
1pittosprum
1böğürtlen
1ahududu
hedera ve amerikan sarmaşık
passiflora
aristolochia(pipo pelikan)
pembe yasemin
beyaz yasemin
ortanca
kamelya
kumkuat
çeşitli mevsimlik fideler soğanlı çiçekler ve sebzeler
adını unuttuklarımdan da özür diliyorum

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı?:Pipo pelikanın2.yılı,merakla bekliyorum.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı?:hepsi çok özel,çünkü hepsini çok seviyorum

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz?.Evet

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? :Kuyu ve bazı bitkiler için yağmur suyu

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? : Belli saatlerde ve gerektikçe sulama yapıyorum.

Toprak özellikleri :Killi

Kompost yapıyor musunuz?
Evet bu yıl başladım

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu?:Evet geçen yıl hesapsız dikilen mevsimlik çiçeklerdendolayı çok karmaşa oldu.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? :3 kez bordo bulamacı yapılıyor.Ekim yapmadan önce de mantar ilacı yapıldı.

Bahçeniz organik mi?:İlaçalrı saymazsak evet.
Hangi tip gübre kullanıyorsunuz?Yanmış çiftlik gübresi.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı?:Fare ,gelincik,köstebek(hayvanat bahçesi gibi)

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz?:Vahşi salma sulama

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu?:Nemli ve nispeten soğuk

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler?:Süs havuzu,sesi beni dinlendiriyor,bir de kuyu.

Tetanoz aşısı oldunuz mu?::D

neslihan0602 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön