View Single Post
Eski 29-03-2013, 12:40   #1185
denizcem
Ağaçsever

denizcem's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shenile Mesajı Göster
sevgili sdyvs
fotograf görmeden net birsey diyemeyiz lakin eski topragi havanlandirip geri koymaniz nekadar dogru orasini bilemem cünkü kac senelik bir harc oldugunu bilmiyorsunuz bence yeni bir orkide topragi alip ona ekseniz daha iyi olur 10 günde bir daldirma yöntemiyle sulayin ****** suyun icine sivi gübre vermeyi de unutmayin direk günes almayan bir yere koyarsaniz eminim daha güzel gelisir ve eger alttan bir cikinti varsa yaaa köktür **** cicek sapi olma ihtimali vardir resim görmeden net birsey diyemeyiz
Arkadaşlar, orkidenizin toprağı çok önemli kesinlikle çoğunluğu çam ağaçı kabuğu olmalı... köklerinin hava alması gerekli yoksa çürüyorlar... Orkidenin bakımı diğer evde baktığımız çiçeklere benzemiyor...Diğer çiçeklerde saksı değişimi daha sık yapılıyor ama orkidede saksı büyütmeden çok uzun seneler yaşayabilir... diğer çiçekler de kök toprak altında ama orkidede kökler dışarıda ve çok sağlıklı olabiliyorlar...Orkidenizin köklerini illa toprağın içine gömecem diye uğraşmayın...Büyük marketlerden aldığınız orkide toprağı yazan her toprağı kullanmayın...İçeriğini kontrol edin...torf az olsun...çoğunluğu ağaç kabuğu ve cocopet olsun buna dikkat edin...

Tecrübeyle sabit...

Bu sabah koçtaş tan aldığım orkide toprağına diktiğim orkidemi, çiçekli olmasına rağmen burda okuduklarıma uymuyor diye bir kontrol edeyim dedim... Caanım köklerin %70 nin içleri boşalmış çürümüşler... Onları temizledim ... köklerine tarçın döktüm... Toprağın ağaç kabuklu olan kısımlarını seçerek tekrar diktim... Umarım doğru yapmışım dır...

Acemi arkadaşlarla paylaşmak istedim...

denizcem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön