View Single Post
Eski 25-03-2013, 00:38   #1
badembaba
Ağaç Dostu

badembaba's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Çerez (Atıştırmalık) Domates

İlk olarak topraksız tarım ile ilgili bir konuyu araştırırken Hollanda kaynaklı sayfalarda karşıma çıkmışlardı. Özünde güzel bir fikir olmakla beraber toplumda tüketim alışkanlığı olarak yerleşmesi için daha çok erken olduğunu düşünmüştüm.

Geçtiğimiz perşembe günü babamı Nişantaşı'na göz doktoruna götürdüm. Zengin semtlerde neler satılıyor diye Vali Konağı caddesindeki marketlere girdim. Zincir marketlerden birisinde ne göreyim!: Türk malı çerez domates.

İnsanımızın enerji ve adaptasyon hızına hayran kaldım. Şüphesiz benim için yeni olan konu sektördekiler için eski bir bilgi ve trend olabilir. Ama yine de takdir etmeden geçemedim. 5 tl verip yaklaşık 100-200 gramlık bardak içinde paketlenmiş domatesleri aldım.

Bu uzun girizgahtan sonra mevzuya derinlemesine dalalım:

Okuduklarımdan anladığım kadarıyla çıkış noktası Japonya. Ben Hollanda kaynaklı sayfalardan çeviri yapacağım için verdiğim bilgiler Hollanda'ya ilişkin olacak. Bu tür domates yaklaşık iki yıl önce 2010 larda piyasaya çıkmaya başlamış. Şu anda belli başlı bütün marketlerde bulunabiliyor. Bazen sızdırmaz plastiklerde, bazen bardak ambalajlarda hatta bazen bildiğimiz şekerleme ambalajlarında.

Bu çerez domatesler Santa cins domateslerden türetilmiş modern F1 tohumlarla yetiştiriliyor. Çatlama yapmıyor, çok lezzetli, çok gözalıcı görünüyor ve uzun bir raf ömrü var. Ortalama ağırlıkları 10 gram. Belli başlı türler Ministar F1 (Sakata) ve Santella F1 (Western Seeds).

Yapılan araştırmalarda Satella türünde normal domateslere göre 2 kat daha fazla likopen ve şeker bulunduğu görülmüş. Yukarıda adı geçen tohumlarda patent koruması varmış ama hobi üretimi için tohum ve fide satın alınabiliyor:
TOMATEN - APERITIEFTOMATEN - SANTA F1 (MINI STAR) - 10 ZADEN (Groenten > Tomaten)

Bitkinin gelişim performansı çok iyi. Bu yazıdaki bilgilere kaynak olan makalenin yazarı Santella cinsini alıp denemiş. İki bitki almış fakat sanırım koltuk alma yapmayarak bunları 6 bitki gibi yetiştirmiş (kök başına 3 dal besleyerek).

Cherry domateslerinin aksine uzun süre dalda bırakılarak muhafaza edilebiliyor ve çatlama yapmıyorlarmış.

Yazıdaki bilgileri aldığım kaynak:Je eigen snoeptomaatjes telen. - GroentenInfo

badembaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön