View Single Post
Eski 24-03-2013, 21:26   #1
iocaktan
Ağaç Dostu

iocaktan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2012
iocaktan / Sığla (Liquidambar Orientalis)

geçen hafta aldığım ancak daha yeni eve getirebildiğim sığlam. 2,5 m den fazla boyu vardı ancak tepedeki kurumuş olan bölümü kesip attım. şu an boyu 2,1 m.
gövdenin en alt kısmı 11 cm tepede en ince kısmı 4 cm.
aldıktan sonra saksıyı komple çıkarıp köklerini çıkarmadan havalandırdım. saksıyı yeniledim.
alırken en alttan kesip tek bir çalışma yaparım diye hesap yaparken sonradan air layering denemesi hatta denemeleri yaparak birkaç aday daha çıkarabileceğim aklıma geldi. forumda daha önce sığla ile yapılmış air layering çalışmasını gördüm inceledim. konu başlığı altında çalışma ile ilgili sonuçlar yoktu. ama sayın sağol un bu konudaki görüşlerini de aldıktan sonra önce ortadan yukarıya yakın bir yerden ilk köklendirme çalışmasını yapmaya karar verdim. yukarıdan iki parça çıkacak şekilde ilk çalışmayı bu hafta içinde yapmayı planlıyorum. en alttaki asıl hedefim olan bölüme ulaşmak için sabır dolu bir süreç gerekiyor ama üst bölümü de acele ederek heba etmek istemiyorum.
hafta sonu bütün yapı marketleri spagnum yosunu arayarak geçirdim ancak bulamadım. mecburen torf ve perlit karışımı kullanarak yapacağım.
air layering konusunda tecrübem yok. deneme amaçlı evdeki benjaminim üzerinde bir çalışmam var. iki hafta kadar önce yapmıştım. ancak daha sonuçlarını alacak kadar vakit olmadı. bu konuda yardımı olabilecek, önerileri olabilecek herkesin görüşünü de almak isterim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 2013-03-24 17.40.56.jpg (76.3 KB, 438 views)
Dosya Türü: jpg 2013-03-24 17.41.55.jpg (72.7 KB, 436 views)
Dosya Türü: jpg 2013-03-24 17.42.41.jpg (69.5 KB, 434 views)
Dosya Türü: jpg 2013-03-24 17.43.32.jpg (74.7 KB, 438 views)
iocaktan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön