Konu: Nergis
View Single Post
Eski 21-03-2013, 19:06   #1765
pria
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feyziuslu Mesajı Göster
Benim Double daffodil erlicheer cinsi nergislerim erkenden açtılar ve tabii ki geçtiler.Şimdi aşağıdaki fotoğraftaki gibi oldular.Nergisleri henüz açan ve onları koklayan arkadaşlara imreniyorum doğrusu.Bu tür nergis,benim için ilk tecrübemdi.Annem bahçesinde şehla dediği Karaburun nergislerinden yetiştiriyordu.Onları biliyordum.Erlicheer'ler harika nergisler(Bu arada bu nergis türünü ülkemize kazandıran ve tanıtan sayın pria'ya şükranlar),fakat karaburun türü de kokuları itibarıyla vazgeçilmezlerim arasında.Karanfil(keskin kokulu olanı),İsparta gülü,Mis zambak, sümbül(yerli) ve nergis kokularına tutkun olan ben,her iki nergis türünü de artık saksıda değil Manisa-Osmancalı'daki bahçemde yetiştirmeye karar verdim.Kardeşimin dünürleri karaburun'lu.Bir ay önce nişan dolayısıyla bir araya gelince, orada sohbet esnasında nergis konusu açıldı.Nematod'dan çok dertliydiler.Tarladan yürüyerek geçerken ayakkabıya bulaşan topraktan,traktörün pulluğundaki topraktan bile sağlıklı bahçelere bulaşan bu hastalık nergis soğanlarını çürüterek üreticileri perişan etmiş.Buna çare bulamamışlar.Ayrıca nergis soğanlarına larva bırakan soğan sineği de hayli zarar veriyormuş. Bunları duyunca hafiften korkmadım değil.Oysa annem nergislerine hiçbir özel bakım yapmaz,çiçekleri geçtikten sonra,yaz çiçeklerinin fidelerini ekerken,nergisleri pırasa gibi biçer ama gelecek yıl yine çiçek açarlar,soğanları hastalanmaz ve eksilmez.İlginç bir tezat doğrusu.
Sayın feyziuslu,

Amacım reklam falan değil, ama gerçekten bu ''erlicheer'' nergis türü her türlü övgüyü hakeden nadide bir tür..En güzel yönü, nankör değil, sizden aldığı özen ve bakımın karşılığını cömertce veriyor size..Çiçeklenme sorunu olmayışı, aynı soğanda bile 6-7 çiçek sapı verebilmesi, çiçek saplarında 20 adede kadar harika kokulu tomurcuk oluşturması onu güzide bir çiçek yapmaya yetiyor..
Örneğin, 10 gün kadar önce bir parfüm imalathanesi çalışanının bile ilgisini çekmiş ki, telefonla aradı, benden bunların çiçeklerinden 50 kilo kadar temin edip edemiyeceğimi sordu..Mümkün değil dedim, ama, bu tür, ülkemizde genç insanlar tarafından üretildikçe, ergeç bunun ilerde birgün parfümünün de yapılacağına inanmak istiyorum..
Bu türü ülkemize kazandırmak benim için moral kaynağı..Kızlarımı gelin edip gönderiyorum sizlere..

Karaburun nergisleri de çok güzel bir tür ama sorunlu bir tür..Aynı nematod endişesini bende taşımıyor değilim..Fidanlığımda elimde kalan son Karaburun nergislerini de bu yıl Hocam100'ün son tavsiyesine uyarak kasım 15 gibi ekeceğim, birde öyle deneyeceğim, eğer yine çiçek verimi düşük olursa onları fidanlığımdan ebediyyen uzaklaştıracağım..
Çünkü, onlardan nematod konusunda huylandım:

Nergis
Nergis

Bu yüzden, ''erlicheer'' nergislerimle olan işim bitmeden onların yanına bile gitmiyorum..Onlara kullandığım çepin, çapa gibi şeyleri bordo bulamacı dolu olan bir kabın içine daldırıp bırakıyorum..
Allah'a şükür şimdiye kadar ''erlicheer'lerime bir bulaşıklık gözlemlemedim ama, çok tedirginim..

Ben bir makalede okumuştum; nergisler özgürlüğe düşkün çiçeklerdir, diyordu..Ben de inanıyorum buna..Bu yüzden, onları güneşli bir bahçe toprağı ile buluşturmakla çok isabetli karar vermişsiniz..

Çok teşekkür ederim güzel sözleriniz için..
Selamlar..

Düzenleyen pria : 21-03-2013 saat 22:31
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön