View Single Post
Eski 19-03-2013, 08:41   #4
tourkana
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Sn. universee dikkatin için teşekkürler,

Bu verdiğim bilgiler tamamen tecrübeyle , edindiğim teorik bilgilerle desteklenmekte.
Ben gerek bonsai gerekse fidan olarak taxus ve podocarpus ağaçlarını dışarda tutuyorum, bonsai haricinde olan tüm ağaçlar da fidanlıklarda dışarda tutuluyor.
İçerde yaşamaz demiyorum ama bu türün ihtiyacı dış mekan, aşırı soğuklarda sığ saksıda donmasın diye korunaklı bir yere alınabilir ama İstanbul'da buna gerek kalmıyor.
Masamızın üstünde sürekli görmek istediğimiz bir bonsai iç mekanda dış mekandakinden daha çok tehlikeye maruz kalacağını düşünüyorum.

Bonsai de yaprak sulaması kesinlikle önermiyoruz, çünkü güneşi görünce fazla nem kaybından yaprak kuruması olur, gece sulamaları ise ağacın üzerinde zararlıların oluşmasına sebebiyet verir. Bunların başında unlu ve pamuklu bit geliyor.

Markette satılan ağaçlar ticari amaç taşıdığından iç mekan türleriyle beraber satılıyor, dikkat ederseniz Karaağaç ( Ulmus Chinensis) da bu bonsai türlerinin arasında yer alıyor ama yaprak dökmesi gerektiğini ve doğasına uygun olanın bu olduğunu da unutmamak gerekir.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön