View Single Post
Eski 18-03-2013, 21:16   #1
Mecnun24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-03-2013
Ceviz fidanı dikimi

Merhabalar. Denizlide atıl durumda 2,5 dekar bir tarlamız var.Büyüklerimizinde teşvikiyle ceviz bahçesi yapmaya karar verdim. Biraz araştırma yaptım fakat aklım iyice karıştı. Değerli bilgilerinize ihtiyacım var vesselam. Lütfen bana yardım edin.

İki gün önce Denizlinin ceviz işinde meşhur fidancısından 25 adet aşılı şebin türü açık köklü ceviz fidanını satın aldım. Ancak yağışlı hava yüzünden dikimi yapamadık. Nasipse bu hafta sonu dikeceğiz. Ancak her sorduğum farklı bişeyler söylüyor, iyice şaşırdım anlayacağınız.

Bana anlatılan kabaca şöyle.
Tarlayı sürdüreceğim, taşını toplayacağım.
Sonra tarlada 8 x 8 mt aralıklarla 80cm derinliğinde 60 cm genişliğinde çukurlar açtıracağım.
Sonra çukurdan çıkan toprağı yanmış hayvan gübresiyle karıştırıp geri dolduracağım üstüne 100 - 150 gr kök gübresi koyup, fidanı yerleştireceğim ve üstünü örteceğim.
Aşı yeri toprağın 15-20 cm yukarıda kalmasına dikkat edeceğim. Çubuğunu dikeceğim ve bağlayacağım. Cansuyunu vereceğim.
Sonra da fidanları su bazlı plastik boya ile boyayacağım.
Eksik bir şey yaptım mı acaba?

Şimdi aklıma takılanlar şunlar.

1-Fidanları arka bahçeme bir çukur kazıp gömdüm ve suladım. Yalnız kökleri hava almasın diye bayağı bir derince gömdüm. Hafta sonuna kadar fidanlara bişey olurmu?
2-Fidancı tozlayıcıya gerek yok dedi ancak ben genede bir kaç tozlayıcı dikmelimiyim (hangisi)
3-Çukurdan çıkan toprağa ne kadar yahut hangi oranda hayvan gübresi karıştırmalıyım.
4-Çukura ne kadar ve hangi fenni gübreden koymalıyım.
5-Can suyu çukura kaba toprak doldurulunca fidandan öncemi verilir. Fidan dikildikten sonramı verilir, fidan başına ne kadar verilir.
6-Fidanlara Boya vurulması doğrumudur.
7-Aralara ağaç dikebilirmiyim, hangilerini.

Değerli cevaplarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Mecnun24 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön