View Single Post
Eski 01-06-2007, 18:08   #29
Plumbago
Ağaç Dostu

Plumbago's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2005
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sabah Mesajı Göster
Dracaena'ya "Kardeş kanı " dendiği daha önce duymamıştım. Tuylerim diken diken oldu. Ben dracaena demeyi tercih ederim.

Asıl derdim bizdeki dracaena toprak yüzeyi altında minik dal üzerinde yapraklanma yaptı. Baktığımda oradan köklenmediğini gördüm. Onu ne zaman ve nasıl başka bir saksıya alabilirim?

Önceki mesajları okudum ama gövdeden çok sürgün versin diye yapılacak budamanın nasıl olacağını anlayamadım? Tam tepeyi kesmeyi mi kastediyorsunuz?
Aslında bu soruya bir de resim ekleseydiniz daha anlaşılır olurdu

Anladığım kadarıyla iki sorunun cevabı birbirinde gizli Dracaena bitkisi gövdesinden gelişme gösterebilen bir bitkidir. Dolayısıyla tepeden kesilen bir dalın köklenmesi ve kalan kökün dallanması mümkündür. Sizin toprak yüzeyindeki dalı ilkbahar başında kesip başka saksıya almanız durumunda büyük ihtimalle yeni bir dracaena sahibi olmanız olasıdır.

Yalnız kestiğiniz yeri fazla zedelememeye dikkat edin ve kestikten hemen sonra toprakta kalan dalın üzerini aşı macunu ile kapatarak yaranın hava almamasına özen göstermeniz başarı oranınızı arttıracaktır.

Plumbago Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön