View Single Post
Eski 14-03-2013, 12:51   #8
turhal
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-01-2013
"ancak uzak doğudan türediği sanılan Ceratocystis ulmi isimli kabuk altı mantar türü bu ağaclarda toplu katliamlara neden olmuştur. hala tam olarak tedavide başarı kazanılmış bir hastalık da değildir. bu nedenle sterlize şartları ve ilaçlama çok büyük önem taşırmaktadır."

Çivigirmez ağacı bile derler karaağaca bizim oralarda. Öyle serttir. Çok ahım şahım özellikleri olmamasına rağmen çocukluğumdan beri çok da severim. Bundan 15 yıl kadar önce memleketimde, Turhal'da ve çevresindeki karaağaçlar birden kurumaya başladı. Öyle azımsanacak bir şey değildi, neredeyse kazovadaki tüm karaağaçların kiminin tamamı, kiminin 2 metreden yukarı kısımları kurudu. Herkes bu sert ağacın cep telefonlarının yaygınlaşmasıyla kuruduğunu söylüyordu. Öyle ki bir kaç ziraat mühendisinden dahi duymuştum bunu. anack Ankara'da anıtkabirin hemen karşısındaki iki devasa karaağacı görmek beni şaşırtmıştı. Demekki baz istasyonlarının dalgaları bahanesi doğru değildi. Şimdi öğrenmiş oluyorum ki büyük bir hastalığa kurban gitmiş bizim canım ağaçlar

turhal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön