View Single Post
Eski 11-03-2013, 00:14   #1
Mehmet Kemer
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Mehmet Kemer / Bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir : Kastamonu - Tosya

Bahçenin büyüklüğü :10.000+ m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları : Günün her saati güneş alıyor, rüzgar orta derecede yağış İç Anadolu iklimine göre ve tuzluluk yok.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri: 7B

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) : Yazlık sebze meyve bahçesi

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? : 35 yıl önce satın alınmış ve cocukluğumdan beri hep aynı.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? : Çocukluğumdan beri bahçenin içindeyim ama son 4-5 senedir sürekli uğraşırım.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : Hayır

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz : Şiimdilik yok

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) : Kişisel olarak budama, sulama çapa işleri

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? : Üzüm bağı, meyvelik, sebzelik, arılık ve küçük bir tarla

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : Eski ağaçların yenilenmesi, diğer üyelerin bahçelerindeki güzel tasarımları kendi bahçeme uygulayabilmek.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) : Elma (yeşil elma, starking,amasya,golden,yaz elması) kiraz, şeftali, nektarin, fındık, armut, ayva, beyaz dut, kara dut, kayısı, ahududu, ceviz, sümbül, ıhlamur, iğde, erik,üzüm, karanfil,gül,çilek, ismini bilmediğim çiçek çeşitleri, sebze çeşitleri (biber,salatalık,domates,bamya,patlıcan,lahana vs.)

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? : Nektarin, çilek

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? :

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : Sebzelerden tohum alarak sonraki yıla devrediyorum.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : Belediyenin bahçelere verdiği ark sulama sistemi, 20 günde bir sulama sırası gelir

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? : Şuan yok ama damla sulama sistemleri hakkında araştırma yapıyorum

Toprak özellikleri : kumlu, killi karışık

Kompost yapıyor musunuz? : Mantar kompostu yapıyorum

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : Bazen diktiğimiz meyveyi keşke şuraya dikseydik dediğimiz olur

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? :

Bahçeniz organik mi? : %90 oranında organiktir

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? : Büyükbaş gübresi

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? : Her yıl farklı oluyor. Geçtiğimiz yıl yılan vardı önceki sene fare. Köstebek bol miktarda. Sincap var cevizlerimi yer

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz?

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? : Açık alan. Soğuk alır

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? : İyiki Agaclar.net e üye olmuşum, çok şey öğrendim.

Tetanoz aşısı oldunuz mu? : Evet

Mehmet Kemer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön