View Single Post
Eski 05-03-2013, 21:55   #5
miralay
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erdem26 Mesajı Göster
Arkadaşlar bana kaliteli bir aşı makası tavsiye edebilir misiniz.

Kaliteli makas derken profesyonel işi bir makas kastediyorum.

Şu an kullandığım makas Felco 07 ama pek memnun değilim açıkcası

Belki kendi bahçenizi yıldan yıla budayacaksanız iş görebilir. Ama benim gibi her sezonda onlarca bahçe yüzlerce ağaç budaması yapıyorsanız çok yetersiz kalıyor. Tabi bu bahçelerin arasında 40 yıllık ağaçlardan, bodur bahçelere kadar farklı tür ve çeşitte ağaçlar var. O yüzden biraz zorlamış da olabilirim makası.

Ama ne de olsa bu tür bir budama makasının 2 parmak kalınlığındaki bir dalı da çok rahat kesebilmesi gerektiğini düşünüyorum. Sonra çeliğinin kalitesiz olduğunu düşünüyorum. Ayvanın sert olduğunu biliyorum ama vişne de sert midir. Bu gün daha 3 - 4 ağaç önce ucunu bileleme rağmen bir vişne budarken zar zor kestim. Kısacası orta ya da vasat diyebileceğim bir budama makası.

Hem klasik budama makası, hem de kollu makas dediğimiz (daha kalın dalları kesmek için iki elle kullanılan) makaslardan tavsiye edebileceğiniz bir makas var mı.
Aşı makaslrı verimli değildir kullanmayın tavsiye etmem, Keskin bir bıçak edinip elinizi alıştırın daha verimlisi yok inanın.

Makas konusunda felco en dandik en pahalı üründür makas paslanır mı yahu. Ben nacizane fiskars, gardena, wolfgarten markaları iyidir bunları kullanın evladiyeliktir
Bu işe başladığımda ilk makasım fiskars idi daha sonra ustalık makamı ile gardena ile devam ettim firma yedek parçayı kesince mecburen değiştirmek zorunda kaldım şuan kariyerimdeki premium serisi 3. makasım 2. gadenam ile devam ediyorum operatör () kaidesi ile kullandığı sürece bu makaslar ölmez.

miralay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön