View Single Post
Eski 04-03-2013, 11:44   #29
cananbulak
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-09-2012
Merhaba, ancak bugün girebiliyorum foruma. koşturmacamız oldu epey. dün KOCAELİne gittik, bölge taraması yaptık.. bu arsa işi bizi zorlayacak gibi görünüyor. üzüldük...

mimarımız ile görüştük. arsa konusunda aydınlattı bizi. ev konusuna gelince, biz binanın yapısı hakkında soru işaretleri taşıyorduk. ahşap,çelik, beton şeklinde. bizi betona ikna etti. 2 katlı bir bina olduğu için bina yükü ve depremden endişelenmemiz gerektiğini söyledi. tuğla bile yapabilirsiniz dedi, biz ytong düşünüyoruz. ytong olsa ince bir mantolama, tuğla olsa kalın bir mantolama yaparsınız ve maliyetleri de kafa kafaya gelir dedi. binadan değil hırsızlıktan korkun dedi. kendi çalıştığı firma büyük projeler yapıyordu. başka bir firmayı önerdi. o firma mimar+inşaat mühendisi ikilisinden oluşuyor, abi kardeşler. adan zye işlerle onlar ilgilenecek. biz az yorulcaz yani. usta, kalfa vs ile çalışıp bütün ayrıntılar ile biz ilgilenip yorulacağımıza firma ile profesyonelce çalışmayı daha mantıklı ve rahat bulduk. çok şeyler konuştuk da hangileri sizi ilgilendirir diye düşünüyorum, onları anlatayım diye

maliyet olarak da 400-500tlye de 800-1000tlye de metrekaresini mal edebileceğimizi söyledi. yani tamamen özellikle ince inşaatta bizim isteklerimize bağlı olarak maliyetin değişeceğini söyledi. ama metrekaresi 800tlye güzel bir ev çıkar dedi. yine bilindiği üzere %30u kaba, %70i ince inşaata gider dedi. çoğunlukla böyle oluyor yani maliyetler... harçlara vs gelince proje maliyetiyle de beraber 10bin tl civarı birşey cebinizden çıkar dedi. ben de zaten 10-15bin tl gibi bir maliyet bekliyordum. proje çizimleri 5-6bin tl, harçla ile beraber 10bin tl olur dedi. ama bunlar, bina ile ilgili tüm ayrıntılar çatının şekline varana dek şehir şehir değişiyor. o şehrin imar yönetmeliğinde yazanlar bile belediyeye gidince değişebiliyormuş. her belediyenin uygulaması farklı olabiliyormuş. çok şey konuştuk da bu kadar yazmış olayım şimdilik siz neler düşünüyorsunuz???

cananbulak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön