View Single Post
Eski 03-03-2013, 15:27   #19
Yakup
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2009
31-6=25

02.03.2013

Nihayet hava güzel ve benim vaktim var.
İlk defa arılarımın açlıktan öldüğüne şahit oldum bu sene. 2 kovanım bu sebepten gitmiş görünüyor.

Bir kovanın anası kayıp. Arısı 4-4,5 çıta ful basıyor. 4-5 tane de zayıf kovanım vardı. Arılarını dağıttım. Bakalım ne olacak, deneme yamulma metoduna devam

Kayıp iki kovanda, arılar salkımdayken bir böceğin larvaları arıları (arıların içlerini) bir güzel yemişler. Demek ki temizlik ve dezenfekte etme konusunda bu senede çok dikkatli davranmalıyım.

Bir kovanda hasta 1-2 göz var. Elbette geçen seneden sonra 1-2 hasta kovan kalmasını bekliyordum. Takip edip Gereği...

Şimdi bunlar kötü haber mi? Arı kayıp oranlarına baktığınızda, değil. Ayrıca, Arıların çoğu geçen sene 1 çıta arıdan üreyerek kovan oldular.

Önemli bir not daha eklemem lazım. 2012 analı 2-2,5 çıtalı bir koloni, bir tane açık ana memesi dikmişti. Yani 3-4 gün önce başlamışlar. Meme, çıta üst orta tarafında idi. Muhtemelen SS (Süper Sedur) olayı ama çıtalarda ful yumurta vardı. Anada bir arıza olsa bile vakit erken olduğundan memeyi bozdum. Erkekler piyasaya çıkmadan ana değişimine izin vermek istemedim. Unutmazsam ona da bakacam..
.....
05.02.2013

2 Martta bakamadığım 3 kovan vardı. Hızlıca baktım. Sorun yok. Yani 25'ten düşmüyoruz henüz.
Anasız arıları dağıttığım zayıf kovanlarda hiç sıkıntı olmamış. Bahar döneminde arıların sıkıntısız birleştiğini bilirdik ama çok erken baharda denemem olmamıştı.
Arı vermeden önce bu kovanların birisinin anasını kafese almıştım. Zavallıcık çok bitkin görünüyordu. İnşaallah ölmez.
(A benim akılsız başım.. Gece hava sıcaklıkları sıfırı buluyor. Sen anayı salkımdan neden ayırdın?)

Düzenleyen Yakup : 05-03-2013 saat 08:40 Neden: İlave
Yakup Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön