View Single Post
Eski 02-03-2013, 21:02   #29
Manifesto
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Karagülle Mesajı Göster
Bu soruyu sormamın özel bir nedeni var. Bütün yazılarda seranın yönü hakkında kuzey -güney yönü tavsiye ediliyor.

Benim kurulum yaptığım yer orman içinde , ve güney kuzey yönü uzun ağaçlar yüzünden sabah çok geç güneşi alıyor . Akşam erken güneşi kaybediyor.

Ve sert rüzgarı da kuzey batıdan ve lodosu da güneyden alıyor.

Bu yönlerdeki ağaçlar güneşe engel olurken , sert rüzgara pek engel olamıyor. dağın tepesinden aşağıya doğru sert hava akımı sebebiyle sert rüzgarlara kuzey güney yönünden açık .

Bu anlatmaya çalıştığım nedenler yüzünden,

Ben sefayı doğu batı yönünde kurup , ıspanak , marul , yetiştirdim .

Hem kış şartlarına sera dayandı . Hem de ürün alımında bir çok eksiklere acemiliklere rağmen pek bir aksilik olmadı .

özetle , sera kurulumunda yön kuzey güney olması diğer şartlar uygunsa uygulanmalı gibi düşünüyorum
İsmail bey Sizin sera keyfe keder bir durum.Hobi yani.
Diğer şartlar uygun değilse şartlara uygun yere sera kuracaksınız.Değilse kurmayacaksınız.

Mesela serada sırık çeşit domates üreteceksiniz.Açık tarlada oturak domatesleri 1000 m2 ye + - 900 adet dikerken serada 3500 e kadar dikebilirsiniz ve sırık çeşit.Havalanma,güneşlenme imkanların elverdiği en iyi şekilde olmak zorunda.
Sırık çeşitleri kuzez-güney istikametinde dikmezseniz sıra araları gün boyu hiç güneş görmez kurşuni küf başta mildiyo ve diğer bütün hastalıklara davetiye çıkarırsınız.

Bu sera Adana'dan.
3000 m2.Aile işletmesi şeklinde üretim yapılıyor.Topraklı,arıyla dölleme ve yılda tek dikim.
Dönümden 15-18 ton arası ürün hasat ediliyor ve ortalama satış fiyatları 1 tl.

Toplamda 50 ton civarı tonaj.50 bin lira gibi bir kazançları var.3 te biri masraf,33 bin lira gibi bir gelirleri söz konusu ve toplam çalışma süreleri mesai bazında 3 ay civarı.

Bu millet onu yapmayacak bunu yapmayacak ya ne yapacak.İşini iyi takip eden çalışan kazanacak,etmeyen kaybedecek.

Bu memlekette tembellik yapmayan,bilinçli çalışan her insana ekmek var beyler.

Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön