View Single Post
Eski 02-03-2013, 19:16   #28
kgursan
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denız-09 Mesajı Göster
komşum kendisi meslek lisesinde metal bölümü öğretmeni,malzemeyi alıp kendimiz kurmayı düşünüyoruz.yani sizlerin dedigi gibi 35000-40000 tl ye dönümünü kurmaya kalktıgımızda bize bunun geriye dönüşü epey bir zaman alır.bu konuda haklısınız,fakat kime bu sera işini danışsak,para kazanmadıgını söylüyor ama gerçekte ve görünürde hepsi nin durumu çok iyi.geçen yıl yine bir arkadaşımız bu işten hiç anlamamasına ragmen,2 dönüm sera kurdu ve çogunuda krediyle yaptı.geçen yıl dönümünde yanlış hatırlamıyorsam 18 ton domates aldı.4,75 izmir haline sattı.belki o gün için şartlar öyleydi ama bu sene de en son ürününü 3,50 yine hale sattı, kredi borcu nu bırakın sıfır otomobil aldı.gözümüz yok allah daha çok versin ama sonuçta para kazanılyor .bizlere de bu konuda yardımcı olmaya çalışıyor hakkını yememek lazım.
Sn deniz09., Bu bölümdeki mesajlarda sn. Manifesto gerçekleri yazmıştır. önce sorayım., ben pazarda 5 TL ye hiç domates almadım! Toptan ortalama 4.5-5 Tl ye nasıl satılmış? merak ettim. !!Ben 20 yıldır serada kesme çiçek üretip kazanacağım diye debelenip duruyorum, 2-3 dönüm kapalı alandan yılda 30 000TL hiç ama hiç kazanmadım(kar etmedim). Belki benim kısmetim yoktur!!.

Toplanan paranın % 20 si otomatikman pzarlama masrafıdır. % 30 civarında işçilik, ve tohum, fide, ilaç,gübre vs.vs. Size belki % 10-20 kalır.

Daha geçen yıl , 500 m2 alana tatlı-sivri biber ektim. Yaz boyu satamadım 0,50 TL -0,80 TL/kg arası satıldı. işçiler (2 işçi) 80 kg topladı, 60 TL onlara ödedim. kalanı bana!Dikmesi kadar sökmesi de dert oldu. 2 işçi 1 günde zor temizlediler kökleri kısaca fide parasını alamadım!!, Ama 1 yıl önce biber 4-5 TL/kg. idi!

Yani üreticilik o kadar cazip değil! Cazip olsa çiftçiler sn başbakana şikayet etmez, ve o da ananı da algit demezdi!

Bu nedenle naçizane önerim: Tarımsal üretim yapmak için 2 defa düşünün, Gaza gelmeyin!!! Mecbur değilseniz yapmayın...

kolay gelsin.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön