View Single Post
Eski 28-02-2013, 20:40   #9
sabah
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Afrika Menekşesinde yapraktan çiçeğe geçen süre ortalama 9 ay ve ilk denemede başarı oranı düşük. Farklı bir bitki seçmenizi öneririm.

Şirin çiçeği ve tohumlarına kolay erişilebilir olması nedeni ile hercai menekşe düşünülebilir.
Çiçeğe geçen süresi çok uzunmuş. Çiçek değil de yaprak kümesine razı olsak onun için ne kadar süre gerekir? Eminim anneler ona bile çok mutlu olurlar.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi almanyalı Mesajı Göster
Çilek, Cerry domates, Biber, Marul, Havuç, Bezelye, Sakız kabak, Turp, Ay çiçeği, Fasulye, Pazı, Lavanta, Ada çayı, Cozmoz çiçeği, Buz çiçeği, Sümbül, Nergis, Lale, Lilium, Krokus, Aslanağzı, papatya, Alissyum, Reyhan, Zinnia, Aster, Fesleğen, Çelebi çiçeği( tagetes), Hercai menekşe.

Bunları buldum, bence çelik değil de tohum olmalı, çelik olacaksa çok arsız olmalı telgraf çiçeği gibi saplandığında hemen tutmalı..ben çocuk olsam mutlaka çilek dikerdim...
Çilek de hoş ama nasıl bulacaklar? Fide mi alacaklar? Mayısta kalır mı? Salonda olmaz herhalde değil mi?

Diğer sebzelerin de gereksediği koşulları bilemiyorum. Biber saksıda olabilir.

Nergiz, lale için mevsim uygun değil. Kadife çiçeği(tagates), cosmos vs saksıda nasıl olur, bilemiyorum.

Buz çiçeği hem saksı için uygun hem şirin.

Aklıma bir de limon çekirdeği geldi. Onunla ilgili başlıkta vardı: http://www.agaclar.net/forum/fidan-v...k-asi/1346.htm

Bir de fazla sulama ile öldürmeyecekleri susümbülü geldi aklıma.

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön