View Single Post
Eski 28-02-2013, 11:04   #11
eehbee
Ağaçsever

eehbee's Avatar

Giriş Tarihi: 14-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Merhaba sn eehbee,

Maraton için değil ama bonsai potansiyeli açısından konuşmak gerekirse, bana göre sadece acer ağacınız şu anda üzerinde çalışılabilir durumda (ama biraz boyu uzun).

Diğerlerinin üzerinde çalışmaya başlamadan önce bir müddet daha gelişmesini beklemeniz gerekecek ki bu durumda bunlar maratona girse bile 2 sene içinde gözle görülür bir fark yaratmanız biraz zor.

Bence en azından, gövdesini geliştirmekle vakit kaybetmeyeceğiniz 1-2 aday daha bakın.

Diğerlerinden bonsai olmaz demiyorum yanlış anlamayın ama onların geçirmesi gereken biraz daha uzun bir süre var önlerinde.

Saygılarımla
Tamam tavsiyenize uyarak bu akşam 15 cm daha kısaltacağım ilk adayımı. Diğerlerini de balkon bahçemde gelişme için bekleteceğim.

Sadece japon ayvası ile ilgili güzel düşüncelerim var aslında. Fazlalık dalı gövde gelişimi için bırakıp gerekli sürgünler gelişince 15cm lik minyatür bir bonsai yapmayı düşünüyorum.

Bir de macun uygulamam uygun mudur? Kestiğim yere bu şekilde mi sürmeliyim? Görüntü beni biraz rahatsız ediyor. Başka şekli var mıdır bu işin veya daha az yapış yapış olanı?

eehbee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön