View Single Post
Eski 26-02-2013, 22:24   #18
birnefestoprak
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Havadaki azotla konunun direk olarak bir ilgisi yok ki. Gubrenin icinde gubrenin alindigi anda, yani kullanima hazir halde bulunan azot onemli olan. Potasyumun memlekette bol bulunmasinin da konuyla alakasi yok. Disardan aldigimiz gubreden bahsediyorum; bu gubreler zaten paketin ustunde yazan miktarlarla belirtilmis NPK'ya sahip. Ben diyorum ki, ben bu gubreyi alip hemen kullanmakla satin alma tarihinin ustunden bir seneden fazla gectikten sonra kullanmak arasinda kendi yetistirdigim sebzeler acisindan bir fark gormuyorum; fark varsa bile o fark benim sonuctan tatmin olmami engelleyecek bir fark degil, cunku pratik anlamda benim icin ortaya cikan sonuc ayni. Siz bunun yanlis oldugunu dusunuyorsaniz, kendi yonteminizi uygulayabilirsiniz. Bir tez filan da ileri surmuyorum; niyetim o olsa, bilimsel bir yontem kullanarak arastirmasini yapar sonuclara bakarim. Karides gubresinin icindeki karbon miktarindaki bir degisiklik de benim icin onemli degil, karbonu zaten baska yollarla topraga veriyorum. Benim icin onemli olan, hizli ve etkili sekilde hazirlanabilen bir maddeyi toprakta kullanabiliyor olmak, cope gitmeden geri donusturmek.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi miralay Mesajı Göster
Gözlemlerinizle vardığınız kanaatlerin hatalı olduğunu idda ediyorum.
Verdiğiniz organiğin bitkilere fayda edebilmesi için nem verilmesi gerekir,
Nem gübreyi bozmaz faydalı hale gelebilmesi için uygun ortam oluşturur,
Kaidesi gereği materyal doğru noktada nem ile buluşturulmalıdır saklama esnasında değil uygulama esnasında!
Nem ile oluşan bakteriler toprağa ilave ettiğiniz materyalleri ayrıştırırlar
Gübrelemedeki maksadımız bu ayrıştırma esnasında yararlı olanların miktarını arttırmaktan ibarerttir.
Azot zaten havadan elde edilir.
Fosfor için ise çürüme esastır çürüme için nem.
Potasyum zaten memlekette sıkıntısı çekilen bir şey değildir
Kısacası yanlış referanslar.
Kişisel gözlemlerinize karşı bilimsel araştırma talep etmek bence fazla iddalı bir tarzınız var benim için fark etmez siz gübrenizi nasıl istiyorsanız öyle muhafaza edin ben bildiğimi söyliyim biri çıkarda bu tezi çürütür ise bende öğrenmiş olurum ayrıca hevesiniz kırılmasın diye daha evvelden belirtmedim kişisel gözlemlerinize karşı bilimsel referanslar talep ettiğinizden hareketle bilim diyor ki;
Gübre çürümeli fırında pişirilip karbon oranı azaltılmamalı ki faydalı bakteriler daha çoğalsın daha uzun bolluk bereket içinde yaşayıp bize/bitkimize hizmet etsinler

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön