View Single Post
Eski 26-02-2013, 22:38   #17
miralay
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Eger sizin gubrenizde bozulma oluyorsa, asiri sicak ve nemli biryerde tutuyor olabilirsiniz. Oda sicakliginda biryere alirsaniz, sorun olacagini zannetmiyorum. Azot, fosfor ve potasyum yuzdelerinde azalmaya neden olacak bir reaksiyon soz konusu degil. Kisisel tecrubeme dayanarak gordugum kadariyla, benim hazirladigim karides gubresi de disardan aldigim diger kapali gubreler de acildiktan oldukca uzun sure sonra da cok etkili sonuclar vermeye devam ediyor. Bir etki azalmasi olsa dahi, benim bahce uygulamalarimda yani pratikte bu etki azalmasini gozlemleyecek bir sonuc ortada yok. Eger bir degisim varsa, bu degisimin laboratuvar sartlarinda olculmesi bir akademik arastirma icin yararli olabilir.
Gözlemlerinizle vardığınız kanaatlerin hatalı olduğunu idda ediyorum.
Verdiğiniz organiğin bitkilere fayda edebilmesi için nem verilmesi gerekir,
Nem gübreyi bozmaz faydalı hale gelebilmesi için uygun ortam oluşturur,
Kaidesi gereği materyal doğru noktada nem ile buluşturulmalıdır saklama esnasında değil uygulama esnasında!
Nem ile oluşan bakteriler toprağa ilave ettiğiniz materyalleri ayrıştırırlar
Gübrelemedeki maksadımız bu ayrıştırma esnasında yararlı olanların miktarını arttırmaktan ibarerttir.
Azot zaten havadan elde edilir.
Fosfor için ise çürüme esastır çürüme için nem.
Potasyum zaten memlekette sıkıntısı çekilen bir şey değildir
Kısacası yanlış referanslar.
Kişisel gözlemlerinize karşı bilimsel araştırma talep etmek bence fazla iddalı bir tarzınız var benim için fark etmez siz gübrenizi nasıl istiyorsanız öyle muhafaza edin ben bildiğimi söyliyim biri çıkarda bu tezi çürütür ise bende öğrenmiş olurum ayrıca hevesiniz kırılmasın diye daha evvelden belirtmedim kişisel gözlemlerinize karşı bilimsel referanslar talep ettiğinizden hareketle bilim diyor ki;
Gübre çürümeli fırında pişirilip karbon oranı azaltılmamalı ki faydalı bakteriler daha çoğalsın daha uzun bolluk bereket içinde yaşayıp bize/bitkimize hizmet etsinler

miralay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön