View Single Post
Eski 24-02-2013, 18:10   #1
oxygene
Ağaç Dostu

oxygene's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2010
oxygene / bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir: İzmir

Bahçenin büyüklüğü: 40-50 M2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları : Kısmi güneş görüyor.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri: 9b

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb): konut

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? önceki haliyle ilgili detaylı resimler aşağıda mevcut

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? 4-5 yıl

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? profesyonel bir tasarım desteği almadım (kendim tasarımcıyım tamamen doğaçlama

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz yok

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) bakımını kendim yapıyorum

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? mini bir havuzumuz oldu, yeşillik yetiştirebileceğim bir alan oluşturma niyetindeyim

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : hayır yok

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler): Erik, limon, nar, yenidünya, palmiye, zeytin, taflan, pitos, yasemin çeşitleri, ortanca, yumrulu çiçekler, mevsim çiçekleri, güller, hosta, müge çiçeği vb.

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? : hosta, müge çiçeği, ortanca, plumeria ve güller

Varsa çok özel bir bitkinizin adı?: plumeria kolleksiyonum

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz?: evet

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : şebeke suyu

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? : zamanında ve doğru sulama yapmaya özen gösteriyorum

Toprak özellikleri : killi

Kompost yapıyor musunuz?: başarılı olamadım

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu?: evet (erik ağıcı ekmek)

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? : yaprak bitleri ve akarlar için neemazal kullanıyorum

Bahçeniz organik mi?: pek sayılmaz

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz?: çiftlik gübresi ve kimyasal gübre (sadece çiçekler için)

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı?: yok

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz?: yağmurlama

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? hayır

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler?: hepsi

Tetanoz aşısı oldunuz mu?: evet

Değerli arkadaşlar,

Evimin bahçesini düzenlemek istiyorum. Bu konuda bir miktar bilgi ve beceriyi Ağaçlar.net sayesinde öğrendim. Ancak bunun yeterli olacağını düşünmediğimden sizlerden bilgi ve tavsiye almak istiyorum. Bahçeye ait fotoğrafları aşağıya ekliyorum. Düzenli olarak da sizlerin görüşlerini almak için yeni resimler eklemeye çalışacağım.

Evim İzmir Bornova'da müstakil 3 katlı bir binanın bahçesi. Evimin ön bahçesi resimlerde de göstermeye çalıştım doğu istikametine bakıyor.

Name:  fotoğraf4E.jpg
Views: 1753
Size:  68.3 KB

Bu ilk fotoğraf evimin ön bahçesinin olduğu kısım. Bahçe zeminine yeni döşeme yaptırdım o nedenle işler yapılırken ustalar etrafı baya bi mahvettiler. Birde geçen yıl hayatıma giren davetsiz misafirlerde epey çimlerimi söktüler Hiç hesapta yokken, 4 kedi yavrunuz olursa...

Fotoğrafın sol kısmı bina girişinin olduğu bölüm. Bahçe dışında giriş kapısının hemen yanında bir palmiyem var.

Sağ kısım ise garajın olduğu bölüm. Hemen garaja yakın kısım çok iyi güneş almıyor. Ben garajın dibine resimlerde de görünüyor 2 adet buxus ektim. 70 cm yazan yazının olduğu bölümde yaprak dökmeyen manolyam var. Açık olan kapının yanında ise 15 yaşında kırmızı sarmaşık gülüm var.

Benim kendi aklımdan geçen fikir; duvar dibine renkli mevsimlik çiçekler dikip gerek duvarı kapatmak gerekse daha hoş bir görüntü yakalamak istiyorum. Ön kısmını ise çim ile kaplamak. Ancak duvar dibine ekebileceğim hafif gölgeye dayanıklı çiçekler seçmek.

Not: sizden gelebilecek her türlü öneriye açığım.

Diğer fotoğraflar ön bahçenin farklı açılardan görüntüleridir.

Name:  fotoğrafE.jpg
Views: 1425
Size:  65.4 KB
Name:  fotoğraf3E.jpg
Views: 1416
Size:  59.9 KB
Name:  fotoğraf5E.jpg
Views: 1397
Size:  66.9 KB

Düzenleyen oxygene : 01-04-2013 saat 12:30 Neden: Bilgi ilavesi
oxygene Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön