View Single Post
Eski 22-02-2013, 15:19   #19
Manifesto
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Alıntı:
İnanın çok anlamlı paylaşımlar.Teşekkürler.

Konuyla ilgili yayın ya da internet ortamında yazılmış herhangi bir bilgi bulamamıştım.Yanılmıyorsam ilkleri siz oluşturuyorsunuz.Bilgi çeşitliliğiniz konusunda da beni şaşırtıyorsunuz gerçekten.
Teveccühünüz.

Alıntı:
-Yeşil ya da farklı renklerde gülleri forumda boyayla deneyen arkadaşlara rastladim fakat ebay de de
şöyle ürünlere çok denk geliyorum.
Sanki bu renkler bir türmüş gibi tohumları satılıyor.Bu konuda kafam karışık.
Çeşit farklılıkları ve melezleyerek farklı renkler elde etme,alanım değil ama bu işte mahir bir arkadaşım siyah,mavi ve yeşil renklerin melezlenerek elde edilemeyeceğini söylemişti.(en azından şimdilik)

Alıntı:
-Anladığım kadarıyla orta ölçekte açık sistem kullanılıyor.Bunun kapalı sisteme dönüştürülmesi gibi tekniği ilerletme anlamında çalışmalar yapilmali mı yoksa üretim yeterli kalitede ve düzeyde ama pazarlama mı eksik?

Kalite yeterli,üretim fazla. Birde çiçek tüketimi kültürle alakalı.Bizim bu konudaki kültürümüz ortada.
24 kasım öğretmenler günü,14 şubat sevgililer günü satışlar tavan yapar.Ondan sonrası kadere kırkbeş.

Alıntı:
-Ayrıca sizi yormazsa 500 m2 topraksız bir serada agretat olarak ne kullanılıyor, ne kadar üretim yapılıyor, isleyis nasıl ilerliyor, soğuk depolama ne sıklıkla ve nasıl yapılıyor,satış nasıl oluyor gibi sorularda sorabilirim?
Yetiştirme meteryali olarak genelde bazalt ve türevleri kullanıldığı için Agretat olarak şunu kullanıyorlar diyemem.Lokal olarak kullanan vardır ama geneli kullanmaz.Uğraşmazlar yani.

Üretim deyince bir çok faktörü dikkate almak lazım.
Gül üreticisinin hedeflediği günler vardır.O günlerde ürün hasat etmek isterler.(Öğretmenler,sevgililer günü vs)
Yaz dönemleri genelde masrafı karşılamadığı için serada üretim pek tercih edilmez ve güller budanıp dinlendirmeye alınır.

Depolamada soğuk hava şart.Ürretim genelde mezatta satışa sunulur.Mezat; çiçekçilerin pazarı oluyor.Mezatta açık attırmayla satış yapılır.Kooperatif gibi bir şey.

Alıntı:
-Konuyla ilgili önerebileceğiniz yayın var mıdır?

Birde 17 nolu mesajdaki ilk resimde izolasyonlu boruları merak ettim.Jeotermal kaynak falan mı?

İlginiz için teşekkürler, iyi çalışmalar.
Bildiğim yayın yok.Varsada teorik bilgiden öteye gitmeyen biigiler içerir diye düşünüyorum.

Borular kalorifer boruları.Isı kaynağı, kömür yakılan kalorifer.Jeotermal değil.Isıtma maliyeti büyük külfet ve gül soğuk dönemde gece 12,gündüz 22 derece civarı sıcaklık ister.(yoksa sağlıklı gonca alamazsınız)
Jeotermal ısı kaynakları maliyette en az %25 tasarruf sağlar diye düşünüyorum.

Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön