View Single Post
Eski 19-02-2013, 18:36   #1
serkanhoca
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 15-02-2011
Şehir: manisa
Mesajlar: 340
1650 Yaşındaki Zeytin Ağacı “ANIT AĞAÇ” Olarak Tescillendi

Name:  zeytinnnn_(1).jpg
Views: 8477
Size:  63.9 KB

Kırkağaç İlçesine bağlı Bakır beldesinde bulunan 1650 yaşındaki zeytin ağacı Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından “Anıt Ağaç” olarak tescil edildi.

Manisa Valiliğince başlatılan "Turizm Seferberliği ve Markalaşma Projesi" kapsamında İlçemizin tarihi, kültürel ve beşeri zenginliklerinin tespit edilmesi ve tanıtılması için İlçe Marka Takımı'nın toplantısında alınan kararlar doğrultusunda; Bakır Beldesindeki zeytin ağacının yaşının tespit edilmesi için Kaymakamlık tarafından Celal Bayar Üniversitesi Fen ve Edebiyat fakültesi Bölümüne müracaat edildiğini belirten Kaymakam Ali Sırmalı :” İlçemizde Bakır Kasabası, Emirahmet mevkiinde bulunan zeytin ağacının tarihi ve kültürel değerinin saptanabilmesi için Celal Bayar Üniversitesi ile iletişime geçtik. Celal Bayar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Yasin ALTAN tarafından tarihi zeytin ağacının bulunduğu yerde yapılan incelemede ağacın yaşının 1650 olduğu resmi yazı ile bildirildi. İlçemizin tarımsal zenginliğinin çok eski yıllara dayandığının önemli bir belgesi olan 1650 yaşındaki bu zeytin ağacının anıt ağaç olarak tescillenmesi için Koruma Bölge Müdürlüğüne müracaat ettik. Denizli Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonunun 25/01/2013 tarih ve 64 sayılı kararıyla tabiat yapısı, ölçüleri ve diğer özellikleri bakımından anıtsal değere sahip olan zeytin ağacının “Anıt Ağaç” olarak tescil edilmesi uygun bulundu” dedi.

Bölgeye Turist Akını Olacak

1650 yaşındaki anıt zeytin ağacının tescil edilmesini fırsata dönüştürmek için tanıtım çalışmalarının yapılması gerektiğini belirten Kaymakam Sırmalı: “ İlçemiz konum itibariyle, büyük bir turizm potansiyeline sahip Antalya ve Çanakkale karayolu üzerinde bulunuyor.

Türkiye, dünya üzerinde zeytincilik ve zeytinyağı sektöründe önemli bir yere sahiptir. Bu anıt ağaç ile zeytinin anavatanının Kırkağaç ve bölgesi olduğunu açığa çıkardık, Antalya’dan Çanakkale’ye giden turistlerin de kolayca ziyaret edebileceği bir turizm alanı haline getirmek için gerekli peyzaj projesi çalışmalarına başlıyoruz. Projenin hayata geçirilmesinin ardından anıt ağacı görmek üzere gelen ziyaretçiler için uygun bir ortam hazırlanmış olacak ”dedi.

Zeytin Ağacı İlk Kez Anıt Ağaç Oldu

Denizli Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonunun 25 Ocak 2013 -64 nolu kararlarında Tescil İçin müracaat edilen mevcut zeytin ağacı hakkında daha önce alınmış herhangi bir kararın literatüre geçmemiş olduğu Kırkağaç’ta bulunan 1650 yaşındaki zeytin ağacının Anıt Ağaç olarak tescil edilen ilk zeytin ağacı olduğu belirtildi.

Name:  zeytinnnn_(2).jpg
Views: 2390
Size:  72.1 KB
KIRKAĞAÇ GAZETESİ HABER SERVİSİ

 
serkanhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön