View Single Post
Eski 15-02-2013, 11:01   #2
aviator34
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Pirinç suyundan faydalı bakteri

Sevgili meyvelitepe Blogunuzdaki ''DENGE'' isimli yazınızdan faydalanarak yapmış olduğum faydalı bakteri (L.bacillus) üretme çalışmalarımda,size bir kaç sorum olacak yardımcı olursanız çok memnun olacağım.
Öncelikle karanlık bir ortamda üzeri kısmen kapalı olan pirinç suyunu bekleterek işe başladım,1 hafta sonra süzdüm ve süte boğdum tekrar bir hafta sonra baktığımda sütün kesildiğini ve serumun üst tabakada kaldığını gördüm bu serumu bir şiringa yardımıyla üstten üstten emdirerek başka temiz bir şişeye aktardım,Serumu aldığımız kaba biraz daha ılık süt ilave ederek tekrar karanlık bir ortama aldım.

Buraya kadar yazarak anlatmaya çalıştım aşağıdaki ilk fotoğrafta;

Name:  1.jpg
Views: 10632
Size:  41.1 KB

- 1 Kase melas
- Önceden hazırladığım L.bacillus (öyle umuyorum)
- 250 gram içme suyu

pirinç suyunu temiz şişeye aldıktan sonra ph metre ile ölçtüğümde ph 4.3 çıktı.

Name:  2.jpg
Views: 10953
Size:  19.7 KB

Name:  3.jpg
Views: 10570
Size:  38.3 KB

Ardından boş cam şişesine 5-6 kaşık melas koyup şişeye 250 gram içme suyu ilave edip çalkaladım.
Sonra faydalı bakterilerimizi bu şişenin içine koyarak çalkaladım.

Name:  4.jpg
Views: 10617
Size:  47.5 KB

ph'ını ölçtüğümde ise sizin bloğunuzda paylaştığınız bilgiye göre 7.2 çıkması gereken ph 5.6 çıktı

Name:  5.jpg
Views: 10406
Size:  25.1 KB

Buraya kadar geldim.6 gün sonra tekrar ph ölçümü yapacağım şayet ph değeri 4-4.5 çıkması durumunda faydalı bakterilerimizin beslendiğini kanıtlamış oluyoruz.

-Peki ben bu 1 litrelik sıvıyı topraktan vermek istediğim zaman inceltme oranım ne olmalı ?
-Kuruyan fidanlarımın yerine yeni ekeceğim açık köklü ceviz fidanlarımın harcına (perlit,torf,leonardit,i.y.hayvan gübresine) spreyleyerek toprak altına alabirmiyim ? yoksa elimde bulunan em-a yımı kullanayım.

şimdilik soracaklarım bu kadar ilginize teşekkür ederim.

Düzenleyen malina : 16-02-2013 saat 18:40 Neden: Fotoğraflar foruma yüklendi
aviator34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön