View Single Post
Eski 12-02-2013, 13:00   #7
Sakaki
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sprwon Mesajı Göster
Sevgili büyüklerim ve arkadaşlarım, geçen cuma günü kendime bonsai ağaçları aldım iki adet bunların saksısını drenaj delikleri olan killi bir saksıyla değiştirdim, yanlız öğrenmek istediğim kullandığım toprak sanırım drenajı istediğim gibi sağlamıyor,

Kullanılan malzemeler;

Saksının en altına 2-5mm dere çakılı ve perlit karıştırıp serdim bunun üzerine biraz humuslu bahçe toprağı hazır halde satılan ve torf ekledim, daha sonra bunların üzerine bonsai ağacımı koydum ve köklerin üzerini saksının tamamını humuslu bahçe toprağı ve torfla doldurdum,

Sorum ise ağaçlarımı suladığım zaman drenaj deliklerinden su çıkmıyor ama toprak baya baya ıslanıyor ve şimdide okuduğumda acaba kökler hava almıyormu veya toprağımın drenajı iyi değilmi diye düşünmeden edemiyorum ve siz üstadlara danışmak istiyorum, ayrıca toprak değişimlerini cumartesi günü yaptım eğer toprak karışımım kötüyse bu akşam tekrar düzeltme şansım varmıdır? yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürederim, yazım hatam ve konuyu yanlış yere açmışsamda tekrar özürdilerim, saygılar
Merhaba sprwon,

Evet, toprak karışımın hayli su tutucu nitelikte olmuş! Özellikle en alt kısma perlit koyman da alt kısma sızarak ulaşabilecek bir miktar suyun da perlit tarafından emilmesine sebep olacaktır ve su çıkışı görmemen de bu durumda gayet normal.

Bahçe toprağı, humuslu toprak, torf, perlit... Bunların hepsi su tutucu ve kolaylıkla kök çürümesine neden olacaktır.

Aldığın ağaçların türünü yazmamışsın o yüzden net birşey diyemiyorum ama saksı harcının en az yarısının su tutmayan özellikle materyal içermesi ve en alta da sadece çakıl taşı sermen daha iyi olacaktır.

Şu konulara da bir göz at istersen:

http://www.agaclar.net/forum/bakim-v...iler/30200.htm

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön