View Single Post
Eski 07-02-2013, 21:15   #48
redrua
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2011
Ben daha seramı kuramadım Sayın Mavisakal 1nci şaşırtmayı yapmış. Umarım domatesleriniz sağlıklı büyürler.

Yalıtım ile ilgili olarak bir iki ufak bilgi paylaşmak istedim.
En iyi yalıtkan tam ışıma kalkanı bulunan vakum ortamdır. Isının iletildiği 3 yol (taşınım, iletim ve ışınım) bu sayede engellenmiş olur. Örneğin termosların içine bakarsanız aynalı olduğunu görürsünüz. Ve bir termosta cam bölümün dibinde küçük bir delik açarsanız tıslamayı rahatlıkla duyarsınız. Serada bunu sağlayamayacağımız için benim nacizane fikrim ikinci en iyi yalıtım yöntemi olan durgun havayı kullanmaktır. Bunun için iki kat naylon ile arada durgun hava sağlanır ve ışımayı engellemek için alüminyum folyo yapıştırılmış bir kat naylonu örtü olarak seranın üstüne serebiliriz. Burada önemli olan folyonun parlak tarafının seraya bakması gerektiğidir. Böylece gündüz folyolu naylonu kaldırırız seramızın içi güneş ile iyice ısınır ve hava kararmaya başladığında örtüyü üstüne örteriz ve içerideki ısıyı daha uzun süre muhafaza edebiliriz.
Ben bunu akvaryum sera ile deneyeceğim (bebeklerden ve işten fırsat bulabilirsem) Mutlaka hem yapım aşamalarını hemde ilerlemeleri fotoğraflayacağım ve burada sizler ile paylaşmaya çalışacağım.

redrua Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön