View Single Post
Eski 03-02-2013, 22:34   #1
h_dogan
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
h_dogan / Bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir:Adana/Yüreğir

Bahçenin büyüklüğü: 1000 m2 civarı

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları: Yeterince güneş alıyor.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri: 9b

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb): Konut

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? : Turunçgil bahçesiydi. Boş olan yerlerde turunçgiller vardı, çok yaşlı olanları söktük, hala büyük kısmı bu ağaçlardan oluşuyor.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz?: 6

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı?: Hayır

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz: Yok

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel): Fazla ilgilenemiyorum. Yapabildiğim kadar.

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir?: Çardak, sebzelik, meyvelik, güller, kümes.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı?: Güzel bir bahçe yapmak istiyorum ama zamanım yok malesef. Bahçe turunçgilden bozma ama dağınık, bir de ev bahçesi olunca tam düzenli bir bahçe olması zor.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler): Portakal (Washington, şeker, sıkmalık, kan portakalı), mandarin(satsuma ve klemantin), limon(bir dalı turunç), zeytin,Trabzon hurması, muz, asma, kaysı, erik, şeftali, nektarin, bahar dalı, armut, nar, selluka, gül, böğürtlen, dut, ...

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı?: Hiçbiriyle tam olarak ilgilenemiyorum, zamanım yettiği kadar, ilk getirdiğimle muzun büyüyüp meyve vermesi çok hoşuma gitmişti çünkü nerdeyse beni deli yapacaklardı Adana'da muz mu yetişir diye.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı?: Bütün bitkileri seviyorum.

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz?: Evet

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl?: Sondaj, salma sulama.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz?: Malesef hiçbir şey.

Toprak özellikleri: Kumlu-tınlı, oldukça süzek.

Kompost yapıyor musunuz?: Yapıyorum ama usulüne göre değil. Sadece bitkisel artıkları bahçenin bir köşesine yığıyorum 1 yıl bekletip sonra kullanıyorum.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu?: Bahçeyle yeterince ilgilenememek.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz?: Evet.

Bahçeniz organik mi?: Hayır.

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz?: Genel olarak hayvan gübresi. Bazen kimyasal gübre.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı?: Uzun zamandır görmüyorum ama salyangoz fazla miktarda var.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz?: Vahşi.

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? :
Dikeceğim çeşitleri soğuklaması az olan çeşitlerden seçmeye çalışıyorum.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler?: Muz diktim ve herkese inat meyvesini de bir güzel yedim.

Tetanoz aşısı oldunuz mu?: Evet.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön