View Single Post
Eski 02-02-2013, 01:30   #1
YeniGine
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Merhaba; ben bu çöken üçgen tarlamda kurtarabildiğim nergis, lale, sümbül soğanlarını toprakları ile çıkartmış idim çöken yerlerden kendimce hemen toprak bulabilir isem tekrar yerlerine dikebilirim diye düşünüyor idim. Fakat kenarlara bordür taşları döşendi ama oldukça toprak kaybına uğradım ve hâlâ toprak yok ortada. Ve benim kurtarabildiğim soğanlar (Lale, nergis, çiğdem, sümbül) toprakları ile kurtardığım şekilde açıkta duruyorlar biraz daha beklesem mi, yoksa onları başka saksılara mı diksem? Açıkta ne kadar kalabilirler, zarar görmüşler midir? Ne yapabilirim? Yardımcı olur iseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

Bahçenin bulunduğu şehir: İstanbul.

Bahçenin büyüklüğü: Bahçe büyük fakat benim kullanabildiğim alanlar ufak ufak yerler.

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları: Rüzgârı, güneşi, yağışı gayet güzel.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri: 9a - 9 b.

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) Site bahçesinde kendime tahsis edebildiğim yerler.

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? Önceki halleri kurumuş ayrık otları ile kaplı idi.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz?: 3-4 senedir.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı?: Hayır.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz: Plan yok.

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel): Kişisel.

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir?: Ek alan yok.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı?: Bir sürü çeşitli çiçekler olsun yeter.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler): Gül, Zakkum, Soğanlı bitkiler, mevsimlik çiçekler.

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? Mevsimlikler ve soğanlı bitkiler.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? Öyle özel diye adlandırabileceğim bitkim yok.

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz?: Her sene tohum topluyorum.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl?: Sulama benim için problem. Arka bahçe merkezi sistem gece sulaması ön tarafta bina görevlisi kapı önlerini yıkarken hortum ile sulama ve bidonlara su dolduruyorum.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? -

Toprak özellikleri: Bilmiyorum.

Kompost yapıyor musunuz? Genellikle mutfak atıklarını biriktirip toprağa gömüyorum.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu?: Maalesef hep hata yapıyorum.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz?: Güllerde ve oya ağacımda ismini hatırlayamıyorum kullandığım bir ilaç var. Bu sene inşallah Topas ile tanışacağım.

Bahçeniz organik mi?:

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz?: Hayvan gübresi ve saksı çiçekleri için bitki coşturan.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı?: Fare mutlaka vardır.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz?

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu?: Evet alıyor.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler?:

Tetanoz aşısı oldunuz mu?: Evet.

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön