View Single Post
Eski 28-01-2013, 22:31   #38
Odeh
-

Giriş Tarihi: 17-08-2010
Badem, gönülde derin bir yara olup kabuk bağlasa da gönül işte...

Geçmişte yazdığım ancak göndermediğim mesajı eklemek istedim. Eksik ya da hatalı yanları var ise hem düzeltilir hem de sonucunda doğrusu kalıcı olur diye düşündüm...

Alıntı:
Adalet Yağcı Hanım'ın iki mesajı dikkatimi çekti. Biri badem diğeri şeftali zararı ile ilgiliydi. Bugün baktım bazı değerlendirmeler yapılmış.
Görmezden gelmek istemedim.

Bu zararlar bademde Badem iç kurdu (Eurytoma amygdali) ve şeftalide Şeftali Güvesi(Anarsia lineatella) zararı ile neredeyse birebir uyuşmakta.
Çünkü;
- Badem dış kabuğundaki kahverengi bölge larva giriş yerlerini ve dolayısıyla badem iç kurdunu işaret etmekte,
- Badem çekirdeğinin yenmiş olması, zarının bırakılmış olması badem iç kurdunu işaret etmekte,
- Zamklanma genel bir durumdur, zarar gören bir meyve olduğunda görülebilir, hemen kırıp içine bakmak gerekir,
- Zamklanma tomurcukta, dalda, ana dalda ya da gövdede olmadığı için kanser türlerini düşünmemize gerek yok,

- Şeftalinin dökülmesi, çekirdek içlerindeki zararlar Şeftali Güvesini işaret etmekte...

- ...uzatılabilir

Nasıl mücadele edileceği zaten belli, zarar görülen meyveler ve döküntüleri uzaklaştırılacak -hatta ya gömülecek ya da yakılacak-, hasat sonrasında bu defa mutlaka, bir dahaki yetiştirme süresinde Nisan-Haziran aylarında ergin çıkışı için gözlem yapılacak, gerektiğinde uygun doz ve miktarda ilaçlama yapılacak.

Odeh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön