View Single Post
Eski 25-01-2013, 15:48   #1
alpix
Yeni Üye

alpix's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2011
Wink Sert kaynak suyu

10 dönüm arazime eşme limonayvası ve chandler ceviz ağacı dikmek için hazırlık yapmaktayım(hatta ağaçlar elimde ve her an dikelebilir durumda)ancak arazimden çıkan kaynak suyunu tahlil ettirdiğimde bana sert kaynak suyu dendi.sert kaynaksuyunun açılımında ise''Yeryüzünden buharlaşarak bulutlarda depolanan sular yeryüzüne yağmur veya kar olarak dönerken atmosferdeki karbondioksidi çözer ve bir miktar asidik hale gelirler. Bu asidik yağmur suları kaya ve toprak katmanlarından geçerken bu defa da kayalardaki ve topraktaki kalsiyum karbonatı çözerler. İşte bu çözülmüş mineralleri taşıyan sulara sert su denilir.
Bir suyun sertlik derecesi sudaki kalsiyum karbonat miktarına bağlıdır. Su sadece kalsiyum karbonatı çözmez. Magnezyum sulfat, klorid, asit silisit tuzu ve demirden de etkilenir ve bu maddeleri taşır. Ancak, çözülmüş haldeki kalsiyum karbonat bir suyun sertliğine en fazla katkı yapan elementtir. Sert sular sağlık açısından bir risk oluşturmazlar'' yazıyor.benim sorum şu,bu su ağaçlara yararlımıdır?**** suyu daha öncesinde depolayıpmı(havalanmasını sağlayıp)kullanmalalıyım?yardım lütfen

alpix Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön