View Single Post
Eski 22-01-2013, 12:08   #56
yalandünya59
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2012
Sevgili Beckham711,

İşte mükemmel bir program oluşmaya başlıyor, çilek ve marul kombinasyonu riskiniz az.

Ancak buradada teknik konular var, önemli konular. Sevgili İdris şenol 'topraksız tarım kırılma noktası'nda yeni bahsetmiş.

Örnek; Çileklerden çabuk meyve alabilmek için yüksek EC ile başlamış ancak tam tersine hasatı uzatmış. Daha sonra ise yazısında olması gereken daha doğrusu yapılması gereken doğruları yani gerçek kombinasyon EC'yi yazmış.
İlkönce 0,8 EC, sonra 1 EC daha sonra 1,2EC gibi.

Sevgili dostum pazarlama çok önemli bir konu, pazarlama karlılığını yükselten bir konu
ancak ****** ürününüz çoksa birkısmı toptan bir kısmı perakende daha yerinde hatta gerekli oluyor. Kaldıki benim şuan izlediğim formülde budur, ancak çok şükür Rabbim bizi utandırmadı yine rızkımızı verdi.

Aslında ben tarımın hangi sektörü olursa olsun yapıpta zarar eden ağabeylerimizin muhabbetlerinden çok rahatsız oluyorum hemen parlıyor ve sohbete giriyorum.

Bizim buralarda buğday, ayçiçeği ekilir, tam kalpazan işi.
Diyeceksinki araziler büyük seracılıkmı yapacak, seracılıkta olabilir, meyvecilik olabilir, örnek bizim Tekirdağ'ın kirazı meşhurdur, ancak gidin Naip köyüne toplasanız 1000-1500 ağaç çıkar, anlayamıyorum ben bu insanları.
Yap kirazı, armudu, ceviz, bademi.

Çiftçiye hububat yapana soruyorum sen tarlana kaç kere gittin, cevap: 3 kere.
1 Ekip dikmeye
2 İlaç atmaya
3 hasata

oldu gözlerim doldu,beyler Allahın bukadar verdiğinede şükredin diyorum.
Zarar ettik diyorlar, alıyorum kalemi kağıdı elime tek tek yazıyorum.
İnanın zarar yok tek sıkıntı şu diyelimki 3500 tl masraf var 7000 tl gelir var
% 100 kazanç hemde hiçbirşey yapmadan size bu çok bile diyorum.
Yani kazanç varda az geliyor beylere, güneş ensende pişecek, rengin değişecek,
kilolar gidecek.Pazarı ve eksikleri koklayan bir üretim şekliyle gör bakalım kazanç varmı?
Yokmu?

Neyse sana bunları niye yazdım anlatayım hemen,
Tesise yakın bir yerde bir köyde kahvede çay içiyorum, hepsi ağa beylerin.
Dedilerki kaç sera yapıyorsun 2 adet dedim, güldüler.
Ne dediler biliyormusun, 2 sera ile hiçbirşey yapamazsın Seracılıkta para olsa biz yapmazmıydık, örnek: Ahmet yaptı, bişey kazanamadı, mehmet yaptı kazanamadı, ali yaptı ehhh işte dediler.

Ben ne dedim;

Siz buğday ve ayçiçeğinden başka hayatınızda bişey ektinizmi?
Cevap; hayır
bende o zaman ağa değil paşada olsan beni anlayamazsınız dedim, bozuldular.
Onun içinmi Mısır kraliçesi daha yeni 50 dönüm sera kurdu dedim, onada bozuldular…
Bir römork malı 2 saatte sattığımıda bilirim, 1 günde sattığımıda ancak sana şunu diyeyim,
afedersin donumdan bile para çıkıyordu, ceplerimin tümü doluydu. her yerimden paralar düşüyordu. bunu sana yaşadığım için anlatıyorum.
Şimdi sana 5 dönüm yerden ben 1 daire yaptım 2 senede desem inanmazsın dimi...

Uzun lafın kısası kimseye takılma, emek ve akıl olduğuı sürece BU İŞTE PARA VAR....

Saygılar...

yalandünya59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön