View Single Post
Eski 22-01-2013, 03:45   #33
Cymbelina
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Ben beğendim bu sarmaşığı

Zengardentr.com'da şöyle bilgi verilmiş:

ipomoea cardinalis quamoclit
cardinal climber

ASMA YAPRAKLI
KARDİNAL SERVİ SARMAŞIK

Hakkında: Ekildiği ilk sezon çiçeklenen, hızlı gelişen, yetiştirmesi ve çimlendirmesi kolay çiçekli sarıcı sarmaşık

Ortalama 3.5 metre boyunca sarar. Tohumdan çimlendirmesi oldukça kolay, ekildiği ilk yıl çiçeklenen sarmaşıklardan biridir.

Diğer tüm varyetelerden ayrı yaprakları asma yaprağı benzeri şekillidir. Çiçeklenme dönemine dek yaprakları ile bu kadar güzel bir görünüm sergileyen çok az bitki vardır ipomoea ailesinde.

Servi sarmaşık- yıldız çadırı- benzeri küçük trompetler halinde açan çiçekleri, tül yapraklı varyeteye nazaran daha iri ve büyüktür. Sezon ortasına yakın bir tarihte çiçeklenemeye başlar ancak yaz bitimini geçerek sonbahar ortalarına dek çiçeklenmesini sürdürür.

Yüksek ve tatlı nektarlı çiçekleri başta bombus arıları olmak üzere pek çok nektar seven yararlı canlıyı bahçenize çeker. Akşam ve sabah erken saatlerde , gidip gelen canlıların heyecanlı trafiğini izlemesi çok keyif verir insana. Sadece muhteşem yaprakları ve nadide çiçekleri değil, kelebeklerden küçük arı kuşlarına kadar pek çok canlıya da ,mola verecekleri bir durak oluşturmak aslına bakarsanız hobi bahçeciliğinin en güzel yanlarından da biridir.

Ekim: Son donların geçmesiyle birlikte havalar ısındıktan sonra üretim saksısında çimlendirip, kalıcı yerine alın.

Bakım: Geçirgenliği yüksek, derekumu karıştırılmış, verimsiz toprakta sağlıklı gelişim gösterir.

İdeal: Küçük ve geniş bahçe dikimlerine uygun .

Bir de şöyle bir video buldum, anlatan kişi tohumların oldukça sert olduğunu, bu yüzden zor çimlendiğini, bir gece suda bekleterek ekilmesinin daha iyi olacağını söylüyor. Ben de onun yalancısıyım)

How to Grow The Cardinal Climber Vine- Hummingbirds Dig This Vine - YouTube

Netten bir resim:

Eklenen Resimler

Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön