View Single Post
Eski 21-01-2013, 13:12   #80
Dwalin
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-01-2013
Nar İçin Tavsiye

Daha önceden bonsai satın alıp biraz uğraşmıştım. Hazır olunca hevesim çabuk geçti. Tohumdan kendim büyütüp bonsai yapmak için biraz araştırma yaptım , gelişim süreci diğer ağaçlara göre hızlı olan ve budama yapıldıktan sonra hemen dallandığından nar yetiştirmeye karar verdim.Bu seçimimde birazcık dedemin yetiştirdiği cüce narda etkili oldu.

Büyükçe bir saksıya 20 tane tohumu diktim , 1 hafta sonra 4 tanesi çimlendi ve çok erken olduğundan dolayı şaşırdım. Saksının boyu itibariyle tam da 4 tanesini yetiştirmeyi planlıyordum tesadüf oldu.Saksıyı , sıcaklığı 20-25 C olan güneş alan odaya koydum. Cüce nar değil , normal nar ve ben yetiştirme konusunda fazla bilgiye sahip değilim , gelişim sürecinde ne yapmalıyım gövde kalınlığı ne kadar olduğunda budamaya başlamalıyım ve yetiştirme konusunda tavsiyeleriniz var mı ? Bu ağaç türü benim yapabileceğim budama hatalarından ne kadar etkilenir ? Saksının boyutunu tam olarak bilmiyorum fakat çapı yaklaşık 20~25 cm yüksekliği de yaklaşık 30~35 cm , saksının boyutu da uygun mudur? Çimlenen tohumların boyutları 4 cm kadar oldu(5 gün önce çimlendiler).

Tohumdan bonsai yetiştirmenin çok uzun yıllar alabileceğini bilerek bu işe giriştim bu yüzden hevesimin kaçması gibi bir durum yok. Cevaplarınızı bekliyorum.

Dwalin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön