View Single Post
Eski 18-01-2013, 09:29   #7
Cemaleddin
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2010
Alibaba, keşkelerinizi çok iyi anlıyorum...Ben amatör olarak kara kalem nü ve portre resim yapıyorum. Birgün ilk defa sürrealist bir resim yapmaya başladım, birkaç hafta sonra bittiğini düşünmüştüm. Birgün müşterim olan resim öğretmeni çalışmamı gördü ve ''resmi bitirme'' dedi. Gel zaman git zaman bir yıl geçti, resim sürekli değişiyordu ve resim öğretmeni ''resmi bitirme'' demekten başka birşey söylemiyordu... Bu süre içinde Resim ben değiştikçe değişmeye devam etti, toplam iki yılda çalışmanın bittiğine karar verdik... Bir yılın sonunda öğretmenin ne demek istediğini anlamıştım. Amatörce birşeyler yapmaya başlamış ve hemen bitebileceğini ''hah işte yaptım oldu'' diyebileceğimi sanmıştım... Aslında sancılı gerilimli, emek-yoğun bir süreçmiş birşeyler yaratmaya çalışmak. Bunu anladım...

Bonsai'de çalışma hiç bitmeyeceğine göre bu acelemiz niye? Biz birilerine, biryerlere yetişmeye çalışmamalıyız. Sanat süreci; emek- yoğun sancılı bir süreçtir... Harlı ateşte pişen bir yemek ile kısık ateş ile güveçte yavaş yavaş pişirilen yemeğin elbetteki farkı olacaktır. Bizler ''Güveçte Ağaç'' yetiştirmeye karar verdiysek eğer, sabırlı olmalıyız. Ağacı anlamak, tanımak için ağaca ve kendimize süre vermeliyiz... Bu kadar vaaz yeter sanırım ...

Gelelim bu ağaca ne yapılabilir sorusunun cevabına: Ağacınızı bu küçük saksıdan çıkartıp, köklerdeki toprağı dağıtmadan daha büyük ve daha derin (bir su kovası büyüklüğünde) bir saksıya alın. Ağaca yeni bir zirve oluşturabilecek dal'a kadar, soldaki uzun gövdeyi budayın. Ok ile işaret ettiğim dalda sanırım ve umarım hiç budama yapmamışsınızdır. O dalı telleyerek dikleştirin , ama sakın gözlere zarar vermeyin, yok yok vazgeçtim, gelişmesini görene kadar yeni sürgünler verene kadar o dala hiç ellemeseniz daha iyi olur sanırım.. Budarken zirve yapılacak daldan 2-3 santim yukarıdan budamanızı öneriyorum, Çünkü; Ladin'i tanımadığım için zirve yapılacak dalın dibinden budandığında dalı kurutabilir diye varsayıyorum...

İşler yolunda giderse kalan budağı zaman içinde keserek sıfırlayabilirsiniz... Bu önerimide sakın hemen yapmaya çalışmayın ilk önce büyük saksıya alıp gözleyin, en güçlü zamanında başlayın -sürgün vermeye başladığında- sonra yavaş yavaş demlene demlene çalışmaya başlayın... Size kolay gelsin...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg ladin.jpg (37.9 KB, 361 views)
Cemaleddin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön