View Single Post
Eski 30-12-2012, 10:02   #32
MeyveliTepe
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Bu yıl ilk kez kaolin atacağım zeytinlerime..

Sayın Meyvelitepe, zeytin kabuklu biti için de kaolinin caydırıcı, uzaklaştırıcı etkisi var mı acaba?
Sn.Pria, son yazdığım mesajın son paragrafında bulaşık ağaçlarda kaolinin olası etkisinden de bahsettim.

Sn.Merkal'ın gönderdiği numuneleri incelediğimde kaolin ile kaplı bazı yapraklarda hiç kabuklu bit yoktu. Bu akla önceden atılmış kaolinin kabuklu bit larvalarının gelip yerleşmesine engel olduğunu düşündürtüyor.

Öte yandan yine incelediğim numunede, bulaşık yapraklardaki kabuklu bitlerin üzerinde de kaolin gördüm. Buradan da kaolinin zaten bulaşık ağaçlarda bite bir etkisinin olmadığı sonucunu çıkarırız.

Dahası, bu bitlerde hiç parazitlenme belirtisi de görmedim. Litertatürde, tozlu ortamın faydalı doğal düşmanları uzak tuttuğu önemle belirtiliyor. Dolayısı ile bulaşık ağaca yapılmış kaplamanın ters etki ile doğal düşmanları da uzak tutmuş olması kuvvetle muhtemel.

Bu yüzden şayet kabuklu bitlerle çok bulaşık ağacınız varsa, onlara kaolin uygulamayın, temiz ağaçlara uygulayın demek daha doğru olur.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön