View Single Post
Eski 14-12-2012, 08:47   #16
Orhan Özbilgiç
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sudenur Mesajı Göster
Merhaba sayın üyeler, Zengarden'in satışa sunduğu Paeonia "Şakayık" yumrularından aldım. Yetiştiren arkadaşlardan yardım rica ediyorum, en az yarım metre yakınına bitki dikilmemesi önerisine uymaz isem sakıncası olur mu? Mevsimlik çiçekler ekmeyi düşünüyorum bahar da etrafına. Teşekkürler.
Sayın Sudenur;
Yıllardır şakayık yetiştiren biri değilim. Ama mantığım; ''Dikmeseniz daha iyi olur.'' Diyor.
Zira;
Şakayık yumrularının saçaklarıda, mevsimlikler gibi çok derinlere gitmiyor. Genelde en fazla 40 cm. derinlik içinde saçak kök yapıyor.

Şayet dikerseniz;
Çok fazla bir olumsuz etkisi olacağını sanmıyorum. Ama şakayıkın yayıldığı toprağın gücünün, daha hızlı tükenmesine yol açarsınız.

Ama bunada çözüm olarak;
15-20 gün aralıklarla iyi yanmış(En az bir yıllık!) ahır gübresi kullanmanız yeterli olur. Diye düşünüyorum.

Artık günümüzde, konsantre ahır gübreleride, yaklaşık 25 kg.lik ambalajlarda, tarımsal mücadele ilacı ve tohum satan dükkanlarda bulunabiliyor. 25 kg.lik paketler, 10-15 tl fiyatlardan satılıyor.

Eğer kokusuna (Çürük yumurta kokusu) 10 gün katlanabilirseniz, ayni boyutta, aynı fiyata, iki kat daha etkili,konsantre tavuk gübreside bulursanız alabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön