View Single Post
Eski 10-12-2012, 18:08   #20
rukiyeözgür
Ağaç Dostu

rukiyeözgür's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2011
Bizim menekşe forumunda kurşuni küf hakkındaki yazışmalar:
Sayın Menekşecibaba'nın yorumu:
Kurşuni Küfler
küf-yani külleme-tomurcuk, çiçek üzerlerinde beyaz bir toz olarak Afrika menekşe yaprakları üzerinde görülen bir mantar enfeksiyonudur. Genellikle bitkilerin soğuk, ıslak koşullarda **** birlikte kalabalık olduğu ya da aşırı nemli sıcak ortamlarda görülür. Enfeksiyon bir koleksiyon aracılığıyla hızla yayılır ve hızlı işlem gerektirir.

Kontrol
Bitkilerin daha iyi hava sirkülasyonu için daha yaygın ayrı yerlere konulmalıdır.Birbirlerinden uzaklaştırılmalıdır.
Bitki üzerindeki tomurcuk çiçek ve kuru yaprakları iyice temizleyin.
Sulamayı iyice bitki ölmeyecek kadar azaltın.
Çiçekler ve tomurcukların bitki ve yeşillik fungisit benomyl ile püskürtülür veya Phyton 27 tavsiye ediliyor
Sıcak havalarda hafif hava sirkülasyonunu sağlamak için elektrikli bir fan kullanmak gerekir.

Sayın Maki01'in yorumu:
Ek olarak hastalıklı bölgeye kükürt serpilmesi de yazılmış yabancı kaynaklarda. Kükürt görevini tamamladıktan sonra temizleyin diyorlar. Yorum yapamıyorum , hiç toz kükürt kullanmadım.

Sayın Menekşecibabanın yorumu:
Ben bir senedir,kullanıyorum,saksıların arasına yaklaşık bir metre arayla ufak kaplara kükürt koydum,sanırım faydası oluyor . (Hatta aralara yuvarlak naftalinlerden de attım)

Ben olsam kükürtü kullanırdım tabi önce sağlıklı yapraklardan çelik almayı ihmal etmezdim..Tabi sen daha iyi bilirsin bitkilerinin durumunu..

rukiyeözgür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön