View Single Post
Eski 04-12-2012, 23:52   #1
Charlaux
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Charlaux / Kaktüs ve sukulentler

Charlaux'un Egzotik Dunyasi forumun emellerine kurban gitti bari bir kaktuslu ve sukulentli bir dunyam olsun diye calismalara basladim.Annemin sukulentleri,benim "bir guzel gordum aldim evime" modunda kaktus alma tarzimla balkon,bahce,ev kaktus cenneti oldu bir anda.Bu aksam bir iki tanesini yarin da cogunu yuklemis olurum ama simdi biraz da bilgiyle baslayim istedim.

Kaktuslerimi Nereden Aliyorum ?

Eminonu -
Ulasim derecesi : Kolay (Ulasim derecesini de uzakliga gore degil ne kadar otobus var yok ona gore dusundum ama detayli olarak ta yazarim)
Kaktus Turleri : Siradan
Fiyat : Ucuz (diger yerlere kiyasla)
Kocaman kaktusler icin tercih ettigim yer.Agac A.S hem evime cok uzak hem de cepte onlara yetecek param yok ama Eminonu'nde kocaman bebekli kaktusler ve bir tane annemin olu olduguna kanaat getirdigi fakat israrlarima ragmen aldigimiz kaktus (ki gercekten ilgincmis yarin koyacagim) 30 liraya geldi.O kocaman kaktusunde herhalde bir 30 yavrusu vardir,hocama anneme evimizdeki gundelikciye herkese yetecek kadar kaktus paylasimi.Bir kahvenin 40 yillik hatri varsa,benim kaktuslerimin de 30 yillik oluversin nolcak,surada 10 yilin hesabini mi yapiyoruz

IKEA
Ulasim derecesi : Orta (Avrupa Yakasinda oturuyorsaniz Levent 522Bye binerek ulasabilirsiniz.Ya da Besiktas Motor Iskelesinden hop Uskudar oradan da sansiniza cikarsa hop Buyaka servisi o da yoksa hop bir dolmus tabi dolmus direk onunde indirmiyor.Sinpas Aqua City de indirip taksiye binmeniz en akil kari tahminimce 5-10 tl arasi tutacaktir.Yani toplaminda 15 tl ye ulasmis olursunuz)

Kaktus Turleri :baya siradanlasti
Fiyat : Kazik

Eskiden baya kaliteliydi,su bitkilerinden tutun her turlu cinse ulasirdiniz artik pek oyle cins yok.Tatmin seviyesi de ancak baslangiclar icin ideal.Oranin alicisi da tam eve alayim kurutayim tayfasindan oldugundan bitki kurtarma havamdaysam gidiyorum hayrina aliyorum.Gitmisken bir oneri mektubuna da eski kalitesine donsun diye bir yazi falan atin bakarsiniz birseyler olur,bahcemizin herseyi olur.

Besiktas
Ulasim : Cok Kolay (Tam Besiktas Motor Iskelesinin Orada)
Cinsler : Baya guzel
Fiyat : Pazarligi yapana ucuz,bilmislik taslamazsan kazik

Simdi saticisini pek sevemedim ama alistik.Ilk basta 20 tlden 10 liraya dusurdu ,sonar 8 tl sonra 5 tl + esantiyon.Simdi turleri eklerim valla ne burada gordum ne de baska yerde.Adamdan haftanin belli gunleri kaktus alinca adam da akillandi galiba,yok yok yine de tam 5 yildizlik.Her gun gidip bakmak lazim,bazi gunler bir guzeller cikiyor bir guzeller (buddha's temple kucuk 10 liraydi yanlis hatirlamiyorsam) Pazarligi bol,eglencesi bol,guzelleri bol bol da bol yani.Kaktus mekanim,burasi benim favori mekanim

Agac AS
Ulasim : Zor ( Toplanti icin geleyim dedim yemin ediyorum agladim ama degdi toplanti icin)
Urunler: Degerli (Pahali olanlari)
Fiyat:Pahali,kalitesizleri pazar mali olanlari ucuz,fakat bence alinmaya deger olmadiklarindan pahali

Simdi burasi hakkinda hislerim cok karmasik,buyugu guzel kucugu kotu,buyugu pahali kucugu ucuz.Hani diyorsaniz ki profesyonelim parami da oderim buyrun gelin ama obur turlusu guzel degil.Bir de bence kucukten yetistirmek daha guzel daha zevkli daha degerli ve anlamli Agac AS gozlerden uzak kalmali diyerek buna da bir tekerleme uydurmus olalim.

Yoldaki Saticilar

Ulasim :Yolunuzun ustu canim bu kolayliktan da guzel bence
Fiyat :Pazar fiyati
Benim favori yoldaki saticim Goztepe'deki tren istasyonu mudur oradaki yolun (hani karsisinda da Mc Donalds var) dumduz inin eski bir binada da Is bankasi var o yolun ustunde de ucuza bir kaktuscu var.Sattiklari oluyor gibi ama cinsler guzel.Eve getirdim bir guzellestiler bir guzellestiler insani da mutlu ediyorlar yani Cicek duraklari evlerden irak,silgiden kucuk kaktuse 5 lira 10 lira.Cok acimazsam almiyorum

Kibristaki Botanikciler

Ulasim :Kibristayken bile zor dusunun
Fiyat : Botanik fiyati
Turler : Kaliteli,O kadar siradanda degil ilgincte

Valla bir keresinde bir botanikci gezeyim dedim tur otobusu benim icin calisti.Cok sukur allahima bir tane bulduk o zamanda buralarda hic gormedigim kaktusumu aldim.Simdi o eski halinden eser yok simdi modunda canim,ustundeki cicek gitti cimenimsi birseyler geldi.Ama ask ya seviyoruz iste,asagida da anlatacagim onu sonra.Yani yine de bir gidin gorun derim,iliman iklimin kaktusleri de daha bir hos oluyor bence.Bahsettigim kaktus 5 yillik falan yapiskan aglarin kurbani

Simdi yavas yavas turlerimi anlatacagim,siz bana isimlerini soylerseniz hem linkleriz hem hos olur hem de super olur yani.Bu arada amerikan klavyesiyle yaziyorum ozur dilerim o yuzden olun bazen olmek bazen olmak anlaminda hani anlam catismalari icin cidden ozurler dilerim.Umarim basligimi begenirsiniz,ilginizi ceker.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön