View Single Post
Eski 04-12-2012, 20:50   #45
kgursan
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tabus Mesajı Göster
Evet ya..
''Elek altlarını ise yeniden doğa ile buluşturuyorlar..'' inanıyor musunuz? Keşke söktükleri yere götürüp dökseler;
Son sorum şu: İhracatçının kiloyla, tonla sattığını sen, ben, köylü çocuğu, neden tane ile satmasın, satmayalım? Dün olmayan imkan bu gün var..
Sn Tabus., Elek altı soğan meselesi yıllardır kanayan bir yaradır. Bir zamanlar elek altı soğanları üretimde kullanıyoruz dediler ve milyonlarca evet milyonlarca küçük soğan toplandı, elek altı olarak dağdaki tarlalara serpildi "Bak burada kardelen soğanı üretiyorum??!!" dendi yetkililer aldatıldı. Dikilen soğanların sayısal olarak ancak %5-10 kadarı büyüyebildi diğerleri telef olup gitti.

Sözüm ona üretim yapılacak ve bir daha dağdan sökülmeyecekti?!!. Buna göre ihracat kotaları artırıldı. Normal sökümde 100 yılı aşkın bir zamandır yılda 8-10 milyon adet sökülen galanthus soğanı o yıllarda (1980-90 arası) 35-40 milyon adetlere çıkarıldı. Neymiş üretiyorlarmış!!

Bakanlıktaki bir toplantıda galanthus üretimi yapmanın tahribatı artırdığını ve milyonlarca yavru soğanın telef olduğunu söylediğim zaman herkes bana kötü gözle baktığını hiç unutmam.

Dumlugöze vs. de köylünün üretim yapması teşvik edildi ama sonuç yok tabii.

Benim anlatmaya çalıştığım gerçek şuydu: Üretim yapacağız diye ihracatçı küçük-büyük tüm soğanı satın alıyor. Diyelim ki 10 ton aldı. köylüye parasını ödüyor, köylü de seçmeden getiriyor. Elekten geçince ağırlık olarak % 50 si elek altı oluyor (çevresi 1/2, 2/3, 3/4vb) çevresi 5/6 cm üzeri ihracata gidiyor.

Şimdi işin püf noktası şu: Kilo olarak baktığınızda zarar görünmüyor. örneğin 5 ton soğan diktik 2 yıl sonra 6 ton soğan aldık ve elek altını değerlendirdik. diyorlar. Ama gerçek şu. Elek altı soğaanlardan 1 kg içinde 2000-3000 adet soğan var. ihraç edilen iri boy soğanlarda 1 kg. içinde 700 adet soğan olur. Biraz küçük boylarda bu 900 adet civarında olur.

Hesap: Dikilen soğan 5ton (5000kg) adet olarak 5000 x3000 = 15 milyon adet. Elde edilen iri soğan 4-6 ton( 5000 kg) 5000 x 700 adet = 3 500 000 (3,5 milyon adet) Üretim yapmanın bedeli 5 ton ekilirse 11,5 milyon adet telef olmuş soğan. şimdi 1985 li yıllarda bu şekilde ekilen ve telef olan soğan miktarı : 47 ton-ile 70 ton arasında olduğunu biliyorum.

Sonuç: 100 milyonlarca yavru soğan toprağından koparılıp telef edilmiştir.

Oysa yapılması gereken çok basit di:

1.Galanthus soğanı üretimi yapılmasın,
2.Her yıl doğadan kontenjanla 8-10 milyon adet soğan sökümüne izin verilsin (pazarı kaybetmemek için) ve
3.Sökülen soğanların elek altı sıkı kontrol edilerek % 10 dan fazlasına ceza kesilsin.

Bu durumda tüccar almadığı için köylü küçük soğanı toplamayacak gerekirse üzerini toprak örterek yerinde dikecek, yavrular yerinde rahat büyüyecek ve telefat az olacak ve sürdürülebilir bir durum olacaktı. Çünkü o dağlardan 150 yıldır galanthus soğanı sökülüp ihraç edilmektedir.

Biraz uzun oldu. Yaram deşildi.Sizleri de GALANTHUS gerçeği ile üzdüğüm için kusura bakmayın . Kolay gelsin.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön