View Single Post
Eski 04-12-2012, 03:38   #48
mustafa ulukan
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2012
Müşkülüm hakkında.

Burdur ilinin Bucak İlçesinde Toros dağlarında, yalçın kayalarda bulunan müşkülüm denen misk sümbülünün tohumunu getirip bahçeme ektim. Tohumları çiçek açacak iri soğan oluncaya kadar iki-üç yıl geçmesi gerekiyor.Tohumların ekildiği ve soğanların bulunduğu yerler kaba,hayvan gübresi ile karışık toprak olmalı , bitkilerin bulunduğu yerlerde gezinti yapılmamalıdır. Bu şekilde yetiştirdiğim müşkülüm çiçeklerinden daha uzun boylu çiçekler elde ediliyor. Dağlarda yetişen müşkülümleri kıl keçileride çok sevdiği için ağıl ve korunaklarından çıkan kıl keçileri başka hiçbir bir yiyecek yemeden dosdoğru müşkülümlerin bulunduğu alana koşuyorlar.Küçük taşların ,çalıların arasında,sarp kayalıklarda, kıl keçilerinin göremediği ulaşamadığı yerlerde bir kaç çiçek tohumlaşabiliyor.Kıl keçileri bu çiçeklerin en büyük düşmanı.Binlerce çiçek arasında sadece iki üç tane tohumlaşana rastladım.Bahçemde Yüzlerce müşkülüm yetiştirdim. Yetiştirdiğim müşkülüm tohumlarını çevredeki dağların değişik yerlerine tekrar ekiyorum.Müşkülüm denen güzel kokulu misk sümbülü kokusunu çok sevdiğim için benim için çok kıymetli çiçek. Bu sayfada bazı resimlerini gördüğüm mor ve lacivert renginde olan ve misk sümbülüne benzer sümbüller burada tarlalarda ve kırlarda var.Görünüşleri benzer fakat çeşidi değişik.Bunlara halk arasında 'Arap Sümbülü **** karga sümbülü' deniyor. Misk sümbülü dışındaki benzerlerinin kokuları yok.

mustafa ulukan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön