View Single Post
Eski 18-05-2007, 10:56   #8
praecox
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orcn Mesajı Göster
İçtiğimiz çay ile ilgili bir sorun var.Dikkatimi çeken her çay içişimizden sonra, bardakta kalan çay bulanık ve bazen de tortulu bir hal alıyor.Bu normal midir ?

Acaba çay alırken nelere dikkat etmeliyiz ?İyi çayı nasıl ayırt edebiliriz?Çay tiryakisi olmak da çok kötü
Saygılar.
Evet iyi bir cay tiryakisi iseniz ülkenin adını bile değiştiğini algılamak istemiyebilirsiniz. Örneğin ben hala Sri Lanka yerine Ceylonu tercih ediyorum.
ancak benim gözlemlerim şu doğrultuda ki çayın hatta demlikde kalan çayın dibine çöken kahverengimsi tortu beni de çok rahatsız ediyor. Bunu akademik deneylerle destekliyemezsem de çaya renk versin diye bir tür demir iyonlarının chelatla komplexli kimyasal katkılarından kaynaklandığına ben kendi adıma eminim. üniversite yıllarımda yaptığım ilk demir rhodanit komplexinin kırmızılığına bir çay tiryakisi olarak hayrandım ve yıllar sonra bu bana çaydaki dem renginde de yüzüme sırıtır gibi geldi...
demin ertesi günü ve havanın oksijeni ile pasa dönüşüp çökmesi çok doğal. ancak bu şekli ile zaten vücuta zarar teşkil etmez. ama çayın zevkini kaçırır...

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön