View Single Post
Eski 25-11-2012, 13:48   #1
Sevgi
Ağaç Dostu

Sevgi's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2012
Sevgi / bahçe

SEVGİ ÇALIŞ

Bahçenin bulunduğu şehir: İSTANBUL, Yakuplu, Beylikdüzü

Bahçenin büyüklüğü :
60 metrekare

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları :Yaz mevsiminde genellikle güneşli, kış mevsiminde bir kısmı evin gölgesinde kalıyor. Genellikle rüzgarlı.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri :
Bilmiyorum

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb): Konut

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? Evimiz bir site içinde ve bahçe peyzajı bitmiş olarak geçen sene aralık ayında teslim aldık.

Kaç yıldır uğraşıyorsunuz? Bahçemle 9 aydır uğraşıyorum fakat daha önceleri de çiçek yetiştiriyordum.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? Hayır almadım.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz: Fotoğrafları ekleyeceğim.

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel): Kişisel

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? Küçük bir alanda sebzelik var.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? Çok hayalim var ilki begonvil yetiştirmek.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler): Bahçenin ön tafarında çit olarak kullanılan biberiyeler ve defneler var. Defneleri çıkarıp yerine güller diktim. 1 kayısı, 1 kiraz, 1 zeytin ağacı ,2 top mazı,1 yeni dünya. Ortancalar, sardunyalar, hercai menekşeleri, laleler, sümbüller, 3 japon gülü ve çeşitli mevsimlik çiçekler.

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? Ortanca ve begonville ilgileniyorum. Bu sene ortanca yetiştirmeye başladım.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? Hepsi

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? Çoğalmaya ortancadan başladım. Baharda bahçemin gölge alanlarını ortanca ile zenginleştirmeyi düşünüyorum.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? Şebeke suyu

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? Şimdilik birşey yapmıyorum.

Toprak özellikleri: Killi

Kompost yapıyor musunuz? Hayır

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? Hayır

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? Güller için tırtıl ilacı kullandım.

Bahçeniz organik mi? Hayır

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? Koyun gübresi

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? Hayır

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? Yağmurlama

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? Deniz e 2-3 km uzaklıkta.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? Henüz yaptıklarım tam anlamıyla bitmediği için
birşey demek erken ama iyiki bitkileri seviyorum.

Düzenleyen Sevgi : 16-12-2012 saat 22:32 Neden: ilave
Sevgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön