View Single Post
Eski 25-11-2012, 10:07   #6
loveforlife
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Gelelim menekşelerimize...

Çiçeklerim hakkında yorumlarınızı sormuştum. Çiçekleri ben mi yaptım, ondan dahi emin olamadınız değil mi? Evet bu çiçeklerin hepsi el emeği, göz nuru...

Bursa'nın en ünlülerinden biri, ipek böceği. Rabbim öyle bir görev yüklemiş ki ona, minicik bir tohumken dut yapraklarını yiyerek dönüşmüş kocaman tırtıla. Sonra örmüş kendine ipekten bir koza. Ama insanoğlu sonlandırmış hayatını ipeğin güzelliği uğruna. Kozabirlik'e kozaları almaya gittiğimde öğrendiğime göre eskiden büyük kazanlarda haşlanıyorlarmış ama şimdi fırınlanarak son veriliyormuş hayatlarına
Name:  IMG_8643-001.jpg
Views: 5652
Size:  35.4 KB
Üzülsem de onların yitip giden hayatlarına, bu kozalarla çıktım yola. Aldım karşıma evdeki menekşelerimi. Kozaları keserek elde ettim, benzer çiçekleri. Yaprakları da unutmadım elbette ki. Çiçek çok olunca epey uğraştırdı bu beni. Sonra ipek boyasıyla boyandı her biri. Özellikle kenarları biyeli olanlar çok uğraştırdı beni. Sonra minik kristalleri tohum olarak kullanıp sap haline getirdim telleri. Son olarak hepsini krepon kağıdıyla, kağıtları da doğal renginde boyadım ki, aratmasın gerçeğini...

Ve yerleştirdim ütüye, tanzim edip renkleri. Nazarlığımızı da takınca ütü, süslüyor artık evde baş köşeyi... Beğendiniz mi saf ipekten çiçeklerimi?
Name:  IMG_8533.jpg
Views: 9501
Size:  36.3 KB
Name:  IMG_8534.JPG
Views: 3471
Size:  54.1 KB

loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön