View Single Post
Eski 19-11-2012, 20:20   #2
loveforlife
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Echinopsis oxygona (Kaynana Topuzu-Kaynana Yumruğu)

Dedim ya o her koşulda yaşayan, çok güçlü bir yapıya sahipti benim için. Babaannem kaynana kafası derdi. Yıllar boyu bahçe duvarının üzerinde bir teneke içinde yaşadı. Yağmur, kar vız geldi ona. O kadar çok yavrulardı ki! Gelen giden söylene söylene birkaç yavru alırdı. Annem çiçek açtığını hiç görmemiş. Ben iki yıl önce çiçeklerini gördüğümde annem çok şaşırmıştı.

Geçen yıla kadar çok güçlü yaşasa da sonunda geçen yılki kar ve yağmurlar onu çok hırpaladı ve içi boşalan topuzlar oldu. Ben baharda siteden okuduklarıma uygun olarak onları çürük olan kısımlarını temizleyip bir hafta toprak dışında, ışık alan ama güneşli olmayan kuru bir ortamda beklettikten sonra bol çakıl, biraz zeolit ve biraz da meşe kömürü parçacıları karıştırılmış bahçe toprağı ile yeni saksılarına geçirdim. Kısa sürede köklendiler. Kendilerini kurtardıklarını düşünüyordum ama o sırada yine birkaç hafta hastanede yatmam gerekti ve maalesef benim yokluğumda fazla sulandıkları için biraz kaybımız oldu. Şimdi bu dikenli güzeller büyümeye, minicik yavrular vermeye başladı...

Seneye çiçeklerini görebilmeyi umuyorum...

Eklenen Resimler

loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön