View Single Post
Eski 19-11-2012, 18:40   #1
malina
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
kelebek çalısı

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?
Hatırlamıyorum. Sanırım arama motorlarından birinde yaptığım arama sonucu yönlendirildiğimde, doğru adresi bulmuş olmalıyım.

Burada neler öğrendiniz?
Bitkilerin ortak dilini konuşmaya, anlamaya çalışan üyelerle birlikte, bilgi paylaşımında cömert olmayı.

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?
Umarım güzel örnek olacak şeyler. Hatalarımı görüp uygulamamayı öğrenebilirler örneğin.

Sizi tanıyalım
1979 İzmir doğumluyum. Subay bir babanın çocuğu olarak çok gezdim. Eğitimimi, İlköğretim:Yalova-Atatürk İlkokulu, Ortaokul: Yalova Lisesi, Lise: İstanbul-Yeşilköy 50.Yıl Lisesi, Üniversite: Doğu Akdeniz Üniversitesi-Uluslararası İlişkiler mezunu olarak tamamladım. Çalışmıyorum. Ailemle birlikte, İstanbul-Kalamış, K.K.T.C-Girne, Aydın-Didim üçgeninde yaşamaktayım.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?
Gözüm ve elim sürekli bitkilerin üzerinde diyebilirim.

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?
Üzerinde uzunca düşünmek gereken bir konu, şu an bir fikrim yok.

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?
Bu sorunun cevabı forumda var, ara, bul tarzında olan üyeler için forumun ruhuna uymadıklarını düşünmekteyim. Acemiliği hepimiz çekebiliriz. Önemli olan, paylaşmaktır, yönlendirmektir ve de ben biliyorum kibirine kapılmamaktır.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?
Bitkiler hayatımın rutinine dahil, bulunduğum her ortamda hangi bitkiler varsa gözlemlemekten zevk alırım. Eldivenle toprakta çalışmayı sevmem, toprağı hissetmek isterim. En çok ilgimi çekenler genelde süs bitkileridir. Yaprak dökmeyen türler, topiary için uygun olanlar, kokulu ve renkli çiçekler, ve renkli folyaja sahip çalı veya ağaçlar.

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?
Bana trajik gelen, bitki araştırmak ve almak için gittiğim seralardaki satış elemanlarının bilgisizliği, yaptıkları işe hakim olmamaları.
Bir komik durum ise, bir sene yazlığa giderken arabada kımıldayacak yer olmadığı halde, Denizli-Kale yolu civarlarında bir yerde kaktüs satışı yapıldığını görüp durduğumuzda, her biri 10 kiloluk karpuz büyüklüğünde üç çeşit kaktüs alıp, onları Didim'e kadar saatlerce kucağımda, dikenleri elime koluma bata çıka yolculuk yaptığımı da unutamam doğrusu.

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?
Hayır, çünkü gelecek için plan yapmayı tercih etmem.

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?
Böyle bir fırsatım henüz olmadı. İstanbul' da bulunduğum bir döneme denk gelirse katılmak isterim.

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?
Elimin altında sürekli hazır bulunan kaynaklardan bir kaçı şöyle,

Necati Güvenç Mamıkoğlu - Türkiye'nin Ağaçları ve Çalıları
The Royal Horticultural Society - Essential Gardening Techniques
Jekka McVicar - Jekka's Complete Herb Book
The Practical Illustrated Guide To Growing Cacti & Succulents
Bunny Guinness and Jacqueline Knox - Garden Your Way To Health And Fitness

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?
Hayrettin Karaca ve Serdar Kılıç ilk aklıma gelen isimler oldu.

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?
Üye olduğum tek forum Agaclar.net

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?
Mesleki bir eğitim almadım. Fırsat olursa almak isterim, neden olmasın?

Zamanınızın ne kadarını agaclar.net'e ayırıyorsunuz?
Hemen hemen hergün agaçlar.net sayfasında uzun saatler geçirmeye çalışıyorum.

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?
Yakın çevremdeki sokak hayvanlarının bakımına vakit ayırıyorum. Ev-bahçe dekorasyonu ile ilgili trendleri takip ediyorum. Gerilim-polisiye romanları okurum. Fotoğraf çekmekten hoşlanırım. Yemek pişirmeye ve yeni yemekleri denemeye çalışırım. Yaz aylarında yüzmeye vakit ayırırım. Sevdiğim yerlere seyahat etmek, sevdiklerime vakit ayırmak şeklinde özetleyebilirim.

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?
Hayır katılmadım. Benim ilgimi pek çekmiyor, yine de paylaşımda bulunan üyelerimizin gayretlerini ve paylaşımların neticelerini izlemek hoşuma gidiyor.

Forumdaki hangi üyeler sizi olumlu yönde etkiliyor, neden?
Nuri Murvet forumdaki uslubü ile beğendiğim, didaktik olarak katkısına inandığım, anlatım, kullandığı format ve açıklamaları ile üyelerde bahçe konusunda bir teşvik ve heves yarattığına inandığım bir isim.
Bir diğer üye, Sûz-i Dilârâ, duyarlı bir doğa ve hayvan hakları savunucusu, kalemi güçlü, ve organizasyon konusundaki becerisi ile örnek olduğuna inanıyorum.

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?
Sivil Toplum Örgütlerine üyeliğim bulunmamakta. Fakat faaliyetlerini takip etmeye gayret ederim.

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?
Bugüne kadar aktif olarak bir protestoda yer almadım. Demokratik şartlar olgunlaşmadıkça düşünmem. Şimdilik sadece imza kampanyalarına destek veriyorum.

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?
Hiç yeterli bulmuyorum. Bu konuları işlemesi zaten televizyon yayıncılığının mantığına ters bence, fikrimce televizyon insanları paralize etmek için kullanılan bir araçtır.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?
Öncelikle ben bahçe işini pek hobi olarak görmüyorum. Tam zamanlı meşgale olarak görüyorum. Hobi bahçeleri, şehrin içine sıkışıp kalanlar için, doğayla daha sık buluşmak için güzel bir sebep olabilir.

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;
ağaç:Sedir
çiçek: Lilium 'stargazer'
kitap: George Orwell '1984'
şarkı: Schindler's List Theme - Itzhak Perlman
müzik grubu/müzik sanatçısı:Fazıl Say
ressam:Leonardo da Vinci
şair:Nazım Hikmet
film: The Lord of the Rings Trilogy
web sitesi: Bütün Dünya

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön