View Single Post
Eski 09-11-2012, 00:04   #2
Halil Önen
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merkal Mesajı Göster
Halil bey, kabuklu bit için kış mücadelesi oluyormu, nasıl oluyor? Bu sene benim 5 ağaç zeytini berbat etti. Temiz zeytin ancak %2-3 oldu. 2 kere organik böcek ilacı, 2 kere gülleci bulamacı,2 kere yazyağı attım ama ancak %2-3 temiz elde edebildim. Limon ağacımın yarısını kuruttu, mandalinayı kuruttu. Önümüzdeki sene ilaç atmak istemiyorum, ama başka çare kalmıyacak. Bu sene çok sıcak yaptı galiba ondan.Küresel ısınmanın nimetleri Kabuklu bit kaz dağını bile perişan etmiş. Kabuklu bit işini çok ciddiye almak gerekiyor. Bu kadarlık ilaçlama yeter zannettim, benim hatam oldu. Teşekkürler.
Sevgili merkal,

zeytin kabuklu bitinden söz ediyoruz değil mi...

Zeytin tane üzerinde kırmızı mor leke bırakan. Aslında bu sadece zeytin tane kabuğunda leke bırakır. Pazar değerini düşürür. Konservesi olmaz.

Ama bu şekilde yağı çıkarılır. Yani yağda bir zararı olmaz...

Bu hastalık yılda iki defa döl verir.

Eğer çok yoğunsa ağacın yapraklarına zarar verir ve hatta ağacı kurutabilir...

Zeytin kabuklu biti 2. dölünün erginleri kışlanmaya çekilir ve bu dönemde ilaçlama pek tavsiye edilmiyor. Çünkü bitin dış kabuğu çok sert olduğundan deniyor...

Ve bu bit tarla etrafın da çit ve benzeri bitkilerde yoğun bir şekilde kışı geçiriyor...

Genelde üretici bu bölgeleri ilaçlamadığı için zararlı ile mücadeleyi kaybediyor...

Ben gülleci bulamacı kullanıyorum, yılda üç dört defa ve bende olmuyor. Zaten devamlı kullanadığımdan bu zararlı ile karşılaşmıyorum.

İki arkadaşımın Zeytin bahçesinde böyle kabuklu bir yoğun olmuştu ve bir az dal kanseri de vardı...

Kış aylarında biri hasat sonrası budamadan sonra %3 lük iki defa bordo bulamacı attık...

Bordo bulamacının içindeki bakır kabuklu bitin dış kabuğunu yaktığını düşündük...

İkicisi;
temmuz ve ağustos ayında decis EC kullandık. Bu ilaç bize ilçe tarımın böyle yoğun olduğu dönemlerde ve kontrollü tarımda kullandırttığı ilaçdı, kalıntı bırakmadığı söylendi...

Ben bu iki ilacı da kullanmıyorum ama sizin ağacınızı kurutacak kadar zarar veriyorsa kullanmalısınız...

Dediğim gibi sadece ağacı değil yakın çevrede kabuklu bitin barındığı ne varsa ilaçlamalısınız, her iki ilaçla...

Aynı şekilde mandalinayıda...

Kolay gelsin...
Saygılar...

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön